Noční můra (nejen) ruských obchodníků


09:53 • 7. ledna 2018

Tagy: FinTech, Rusko, maloobchodní tržby

V Rusku bylo o Vánocích celkem živo. Selhání některých tamních pokladen připojených na internet totiž vyústilo během vánočního období ve ztrátu z ušlých prodejů o velikosti několik miliard rublů, uvádí zpráva agentury Bloomberg.

Již od července žádá ruská vláda po maloobchodnících, aby používali pokladny připojené na internet. Toto opatření má zlepšit výběr daní a možnost zasáhnout proti obchodníkům vyhýbajícím se jejich placení. Jenže ne vždy tyto pokladny fungují.

Krach pokladen zasáhl asi devět procent maloobchodního trhu v Rusku, což stálo obchodníky zhruba 10 miliard rublů (cca 3,7 miliardy korun). Shtrikh-M, společnost vyrábějící tyto pokladny, uvedla pro Bloombergu, že některé z jejich strojů nefungovaly tak, jak by měly, a že technikové urychleně pracují na jejich opravě.

Magnit PJSC, druhý největší maloobchodník v Rusku, nahlásil problémy v některých ze svých prodejen, kde jim během předvánoční středy 20. 12. nefungující pokladny zabraňovaly namarkovat zboží. I společnost Rosnefť a Gazprom uvedly, že musely na určitou dobu zastavit prodej na některých ze svých čerpacích stanic, když jejich pokladny odmítaly pracovat.

Bloomberg uvádí, že tento zádrhel mohl být způsoben v souvislosti se softwarem pokladen. Ale jak uvedli úředníci dvou ruských kyberzabezpečovacích společností, podle nich není žádný důkaz o tom, že by tyto problémy byly spojeny s počítačovým virem.

„Dnes nastala noční můra všech obchodníků, když pokladny odmítaly pracovat a prodej se zastavil,“ sdílel na svůj Facebook Dmitry Alexeev, vedoucí DNS Digital Store. „Obchodníci z celé země klejí. Co by taky mohlo být horší, než ztratit možnost prodeje ve dnech před vánočními svátky?“

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.