Dokáže Evropa uhájit svou pozici?


14:13 • 2. dubna 2019

Tagy: Saxo Bank, Evropa, Ekonomika, euro

V jakém duchu se ponese vývoj na ekonomickém a finančním kolbišti ve druhém čtvrtletí letošního roku? Klíčovou roli sehraje především další nárůst preferencí populistických uskupení ve volbách do Evropského parlamentu a pokračující krach německého růstu.

Euro se bude snažit o oživení, dokud se neotevře cesta k prohloubení Evropské hospodářské a měnové unie. Propast mezi hodnocením evropských kapitálových trhů a jejich amerických protějšků je stále velká a v Evropě se obchoduje za výrazně nižší ceny. Jedním z důvodů je složení byznysu – Evropa má méně technologických firem a více soukromých společností. Většina skutečně úspěšných evropských společností je soukromých a má to dobrý důvod, protože soukromníci odmítají strategie postavené na krátkodobých čtvrtletních výkazech výnosů.

Krize starého kontinentu, nebo uhájení pozice?

Evropa je věčně na odpis. K takovému závěru dojdete snadno, pokud nerozumíte evropské historii, jejím zájmům, prostředkům ušetřeným díky omezení zbrojení a potřebě vlád prodat naivní iluzi fiskální soběstačnosti. Pevně věříme, že jakákoli makroekonomická změna musí vzejít z rozpadu nebo krize, a proto vnímáme roky 2019 a 2020 jako zásadní pro další vývoj na starém kontinentu. Předpovídáme, že populistické strany získají v květnových volbách do Evropského parlamentu 20 %, možná i 25 % hlasů.

Nejdůležitějším faktorem je však krach německého růstu. I bez obchodního sporu se Spojenými státy vidíme riziko recese ve čtvrtém čtvrtletí. Německo se svým veleúspěšným modelem „průmysl 3.0“ zaostává. Nízké investice do technologických odvětví znamenají, že není připraveno na příchod „průmyslu 4.0“ a hodnocení rychlosti připojení k internetu je jen jedním z mnoha symptomů.

Německo musí dohnat digitalizaci, programy pro pracující ženy, začít budovat nová letiště a celkově zvýšit výdaje na infrastrukturu. Německé zaváhání otevře horkou linku mezi Německem a Francií a z otázky dluhu udělá celoevropský problém a nikoli problém Německa se státy PIGS, nebo problém úspor proti rozhazování. I když se investoři nechali přesvědčit řečmi o ztraceném případu, neměli by Evropu odepisovat. Je ve skvělé pozici, aby mohla využít automatizaci, UI, digitalizaci a kapitálový trh, který je podle všech měřítek levný.

Ve druhém čtvrtletí bude rušno: řada lidí uvěří řečem o „ztraceném případu“ a euro řízené ECB zřejmě otestuje hranici 1,05, možná i 1,03 vůči USD. V nadcházejících 12 měsících se však vrátíme opět do roku 2000.

Autorem textu je Steen Jakobsen, hlavní ekonom a CIO Saxo Bank.

Plné znění výhledů na druhý kvartál 2019 naleznete na adrese: www.home.saxo/insights/news-and-research/thought-leadership/quarterly-outlook  

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.