Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Macronův technologický sen. Francouzské Silicon Valley

Francie je jednou z vyspělých zemí, kde technologické společnosti a nové vynálezy hrají spíše druhé housle. To si uvědomil i prezident Emmanuel Macron, který si tak nastavil poměrně ambiciózní cíl – mít ve Francii lokální Silicon Valley. Jaké kroky na cestě k „startupovému národu“ země galského kohouta podstoupí?

Mladý prezident už v červnu prohlásil, že chce z Francie udělat „startupový národ“. Chce, aby země smýšlela a hýbala se stejně rychle kupředu, jako to dělají startupy. Pravdou je, že to nebude zdaleka tak jednoduché. Například spoluzakladatel nezávislé analytické firmy DataTrek Research, Nick Colas, k tomuto tématu pro server CNBC uvedl, že v indexu MSCI EAFE to vypadá, jako by snad ve Francii ani internet neexistoval. Učinil tak narážku na to, že pouze šest procent předních akciových titulů jsou online platformy.

Na rozdíl od situace ve Francii, v americkém indexu S&P 500 je až čtvrtina akciových titulů, které patří do sektoru technologií. V indexu MSCI je to dokonce 29 procent. V letošním roce sice francouzský index MSCI EAFE ve výnosnosti překonal S&P 500, Colas však uvedl, že tento trend by nemusel mít dlouhého trvání. Budoucnost bez technologických firem by mohla být pro Francii totiž výrazným brzdícím faktorem.

Když prezidentování skončí aneb z Elysejského paláce do startupu

Francie by se měla na inovace rovněž zaměřit nejen kvůli hrdosti země, ale především proto, aby se vypořádala s velkým úbytkem efektivity v ekonomice. Tomu, že se země galského kohouta potýká s tímto problémem, odpovídá například výsledek výzkumu IMD World Digital, který měří konkurenceschopnost ekonomik. Ten v rámci posledního měření Francii zařadil až na 22. místo na světě.

Macron tak vidí inovace v technologickém sektoru jako cestu, kterou by se Francie mohla posunout kupředu. Jeho vláda proto začala s rozšiřováním dostupných finančních prostředků především pro startupy. Mezi nejvýznamnější kroky by měla patřit změna daňového systému, který by měl následně podpořit soukromé investice. Trend jde tedy podle francouzského prezidenta správným směrem.

Francie se zotavuje. Nestíhá však v robotizaci a v produktivitě

Země galského kohouta se v loňském roce dostala v rámci Evropy na třetí místo ve venture investicích, ukazují data serveru tech.eu. Podle žebříčku se před ní umístila Velká Británie a Izrael, který je v rámci tohoto hodnocení klasifikován jako evropská země. Ještě lepší zprávou pro Francouze je to, že podle dat této online platformy se letos investice v prvních třech čtvrtletích zvýšily meziročně o 26 procent.

„Snažíme se o to, aby se podnikatelé soustředili na vlastní produkt,“ uvedl pro CNBC zakladatel velkého startupového inkubátoru Station F Xavier Niel. Jeho osobním cílem je, aby si lidé přestali Francii představovat jen jako zemi muzeí, dobré kuchyně a luxusních výrobků. Zároveň však tvrdí, že je nemožné, aby byla lídrem v technologiích. „Nemůžete od Carrefouru čekat, že se z něj stane Amazon,“ vysvětlil.

Právě impozantní hub Station F v Paříži, v němž se čas od času objeví i bývalý prezident Holland, by měl být základním kamenem pro rozvoj startupového prostředí, které by v mnoha ohledech mohlo připomínat americké Silicon Valley.

Newsletter