Google ví všechno. Předpoví i vaši smrt


10:53 • 6. února 2019

Tagy: Google, prognóza, zdraví, Internet

Něčím, co proniká stále hlouběji a stále častěji do našich životů, se za poslední roky bezpochyby stal Google. A není to jen správa vaší internetové pošty, kalendáře či vyhledávání na webu, v důsledku čehož o vás tento internetový gigant ví mnohem více, než tušíte, a možná více, než byste chtěli. Google se nyní chce stát i vaším doktorem a být v tom lepší než ti v bílých pláštích z masa a kostí.

Společnost Google vyvinula algoritmus, který dokáže předpovědět, zda v nemocnici zemřete či nikoliv. A to, jak tvrdí jeho autoři, s přesností až na 95 %. Práce rozsáhlého týmu vědců byla minulý rok publikována v odborném časopise Nature. Ti shromáždili lékařské záznamy 216 tisíc dospělých pacientů, kteří byli nejméně 24 hodin hospitalizováni ve dvou vybraných lékařských zařízeních.

Cílem bylo stvořit program, který by pomohl vylepšit a zejména personalizovat zdravotní péči na míru jednotlivým pacientům, a to za pomoci umělé inteligence. Řešení by mělo spočívat v lepší diagnostice a předpovídání rizik, což by usnadnilo následnou léčbu. "Chtěli jsme pochopit, zda by hluboké strojové učení mohlo přinést platné předpovědi v celé řadě klinických problémů a jejich důsledků," citoval autory server Fox News.

A podle nich se podařilo překonat modely, které lékaři v nemocničních zařízeních běžně využívají. Program umělé inteligence vytvořený výzkumníky společnosti Google dokáže poměrně přesně předpovídat riziko úmrtí, potřebu hospitalizace či dlouhodobý pobyt v nemocnici a diagnostikovat pacientovy problémy. "Ve všech případech byla metoda přesnější než dříve publikované modely," uvádí článek v časopise Nature.

 

Co se týče pravděpodobnosti úmrtí, prognózy algoritmu byly testovány na základě dat ze dvou lékařských center. V případě zdravotnického centra v San Franciscu, které spadá pod Kalifornskou univerzitu, mela umělá inteligence správný odhad v 95 % případů. U záznamů poskytnutých lékařským systémem Chicagské univerzity předpověděl algoritmus úmrtí pacienta správně v 93 % případů.

Naproti tomu běžně využívané modely, tzv. rozšířené systémy včasného varování (Early Warning Score, EWS), využívající řadu faktorů, které pomáhají lékařům určit, jak nemocný je pacient, dopadly dle výzkumníků o poznání hůře. V prvním případě byla správnost jejich předpovědí 85 %, v druhém pak 83 %.

Algoritmus Googlu byl tak v obou lékařských zařízeních úspěšnější o celých deset procentních bodů. Tento inovativní predikční model nicméně přichází v době, kdy se vášnivě diskutuje nejen o přínosech, ale také o rizicích využívaní umělé inteligence, a to mimo jiné i s ohledem na bezpečnost dat. A jelikož právě lékařské záznamy patří k těm nejcitlivějším údajům, může být cesta k uvedení takového modelu do lékařské praxe poměrně trnitá.

Umělá inteligence krade tajemství. Rozpozná i sexuální orientaci

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.