Perzekuce fandů kryptoměn pokračuje? Zákaz směny za jüan?

Čínská garnitura opět šlape na krk uživatelům kryptoměn. Minulý týden jsme byli nejprve svědky dočasného zákazu tzv. ICO (Initial Coin Offering), v pátek pak světlo světa spatřila informace o zákazu směny digitálních měn za jüan na čínských burzách. Pravda, nebo fikce?

Agentura Reuters, prostřednictvím citace serveru Caixin, v pátek uvedla, že čínská centrální banka plánuje uzavření tamních kryptoměnových burz. Tato informace však nebyla oficiálně potvrzena, proto Reuters kontaktovala zástupce tří čínských burz (OKCoin, BTC China, Huobi), kteří jí sdělili, že o žádném podobném opatření ze strany regulátorů dosud informováni nebyli, a tudíž i nadále fungují bez jakýchkoliv omezení.

Informační mlhu o něco rozehnala až agentura Bloomberg, která dnes citovala dva nejmenované zdroje napojené na čínské úřady. Ty uvedly, že by se zákaz měl týkat pouze kryptoměnových burz, veškeré mimoburzovní subjekty (tzv. OTC) by měly ve své činnosti pokračovat i nadále. O načasování samotného kroku pak nepadla ani zmínka.

Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

V návaznosti na to pozorujeme pokračující pokles ceny bitcoinu, kterého jsme byli svědky již v pátek. Není se ani čemu divit, jak uvádí Bloomberg, podíl čínského trhu na světovém obchodu s bitcoiny dosahuje zhruba 23 procent, přičemž Čína je zároveň domovem mnoha největších těžařů této kryptoměny.

„Zobchodovaný objem by se v takovém případě rozhodně snížil,“ řekl pro agenturu Bloomberg  Zhou Shuoji, jeden ze zakladatelů FBG Capital, která investuje do kryptoměn. „Ostřílení uživatelé budou s digitálními měnami i nadále obchodovat, avšak ti noví budou mít práh, který budou muset při vstupu na trh překročit, o mnoho výš. Toto opatření by tak celkově zpomalilo rozvoj kryptoměn v celé Číně,“ dodal.

I přesto, že žádný specifický důvod možného zavedení této regulace není znám, jako první se bezpochyby nabízí snaha o celkové omezení finančních rizik.

„V Číně dochází ke všeobecnému zpřísnění finančních a měnových podmínek,“ okomentoval zprávu pro Bloomberg Mark McFarland, hlavní ekonom společnosti Union Bancaire Privee. „Všechna tato opatření naznačují dlouhodobý proces zpřísnění kontroly těch činností, které nespadají do standardu monetární sféry,“ dodal.

Co se týče možných dopadů, zákaz kryptoměnových burz by pravděpodobně mohl přispět, jak již bylo zmíněno, k poklesu čínských zobchodovaných objemů. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že mimoburzovní obchody poběží i nadále, uživatelé by neměli být od čínského světa digitálních měn zcela odstřiženi. Celý proces směny však bude citelně pomalejší, míní  Shuojiv z FBG Capital a dodává, že z celosvětového hlediska bychom neměli čekat výrazný dopad tohoto (stále nepotvrzeného) opatření na ceny kryptoměn, jelikož ostatní světové burzy zůstanou i nadále v provozu.

Agenturní poplach? Je potřeba jít hlouběji

I přesto, že výplach, byť zatím jen půlprocentní, z konce minulého týdne v případě bitcoinu pokračuje, investoři by neměli nechat prchlivost cloumat svým majestátem…

Zatím nikdo spolehlivě neví, co se děje. Zprávy o regulaci nesmíme hledat u zpravodajských agentur, ale u dotčených burz. Ty zatím o ničem neví,“ odpověděl na dotaz Roklen24 Dominik Stroukal, odborník na oblast kryptoměn a ředitel Liberálního institutu.

„To nejdůležitější je, že trhy reagují na zprávy, ať už jsou skutečné, či ne. Čínské zákazy, které se nakonec neodehrály, už zahýbaly s cenou v minulosti několikrát. A není úplně konspirace, že některým hráčům, kteří si chtějí dokoupit bitcoin, vyhovuje nižší cena, a tak tyto příběhy přiživují. Ostatně, to se děje na všech trzích, nejen u kryptoměn,“ vysvětlil Stroukal.

Pravdou je, že bitcoin jako takový zakázat nejde, ale dá se mu ublížit, odpověděl dále expert. „Kdyby se nakonec zákaz v nějaké formě prosadil, bude to jen impulz k přesunu části bitcoinové infrastruktury do jiných zemí či mimo jakoukoliv jurisdikci, tedy někam skrytě na web. Bitcoin bude možná složitejší používat, ale přežije.“

Japonsko: Země vycházejícího slunce a bitcoinových dluhopisů

Aktuálně bitcoin odepisuje 0,7 %, což dle serveru Coin Desk odpovídá ceně necelých 4162 USD. 

 

Newsletter