To je rychlost, koruna prolomila vůči euru hranici 28,00


12:55 • 6. srpna 2014

Netrvalo to ani den a česká měna skutečně prorazila psychologickou hranici 28,00 Kč za euro. Hranici nevídanou posledních 5 let. Hranici, na níž upozorňovali někteří analytici v médiích minulý víkend. Hranici, kterou kritizovali například odboráři a Tripartita se kvůli ní chce scházet s ČNB. Včera česká měna poskočila o téměř 20 haléřů, dnes oslabila o dalších více než 20 haléřů a dostala se až na kurz 28,046 Kč za euro. Aktuálně se kurz tuzemské měny drží na úrovni 27,94 EURCZK.

Koruna padá na 5leté minimum k euru, kurz 28,00 se rychle blíží

Oslabení české měny jde i nadále ruku v ruce s výprodejem všech středoevropských měn. Velké zahraniční banky prodávají korunu, forint a zlotý. Z fundamentálního pohledu se sice středoevropským ekonomikám začíná dařit a jejich měny by měly dlouhodobě spíše posilovat (viz například Průmysl po korekci slibně roste, stavebnictví se odrazilo ode dna), krátkodobě však do hry vstupují nízké úrokové sazby, geopolitická rizika a v případě koruny i intervence ČNB.

K americkému dolaru koruna dnes prorazila hladinu 21,00 Kč za dolar a dostala se až na 21,029 USDCZK. Eurodolarový kurz klesá na 1,3340 EURUSD. Jednotná evropská měna je stejně jako středoevropské měny zasažena vyostřením konfliktu na Ukrajině a nízkými úrokovými sazbami. Jednání Evropské centrální banky o úrokových sazbách se uskuteční už zítra, výsledky budou známy ve 13:45 hodin. 

V důsledku eskalace geopolitického napětí nejen na Ukrajině ustupují zahraniční investoři od rizika, což doléhá na všechny měny v regionu. Vnímání rizika v souvislosti s rusko-ukrajinskými konflikty dále přituhlo poté, co se objevily zprávy, že ruská vojska oznámila nové rozsáhlé manévry u hranic s Ukrajinou. Dle zdrojů Reuters je nasazeno přes sto bojových letounů. Rusko se dostalo do konfliktu s NATO a obecně Západem v březnu, kdy ve spojení s ukrajinským konfliktem aktivovalo svá vojska v oblastech při hranicích s Ukrajinou. V květnu Moskva prohlásila, že svá vojska stáhla.

Rusové prý připraveni zaútočit na Ukrajinu. Americké akcie propadly

V listopadu loňského roku ČNB zahájila intervenční režim spočívající v prodeji české měny s cílem 27 Kč za euro. Podle posledních komentářů centrální banky by měl tento režim trvat až do roku 2016. Domníváme se, že u současného oslabení koruny začínají hrát deklarace ČNB a spekulace na intervence spíše sekundární roli. Jde o opravdu o výprodej všech měn v regionu.

Napsat autorovi RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.