Šnobr: Dražší elektřina dává energetickým firmám naději


07:54 • 30. září 2016

Tagy: energetika, povolenky, uhlí, Německo, ČEZ

Cena elektřiny včera na německé burze pokořila hranici 30 eur za megawatthodinu (MWh), nad níž byla naposledy loni v září. Návrat k této úrovni dává naději, že i elektroenergetiky se po letošním jarním komoditním „výplachu“ stabilizují, sdělil serveru Roklen24 analytik J&T Banky a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Růst cen elektřiny podle něj znamená pro výrobce elektřiny v regionu střední a východní Evropy jako je E.ON, Uniper, RWE nebo ČEZ výrazné povzbuzení a především uklidnění a stabilizaci situace.

Elektřina získala podporu s již několikaměsíčním nárůstem cen uhlí, které posílilo z březnových minim 35 USD/t na současných 63 USD/t, dodal Šnobr.

Růstu cen v posledních dnech ale podle něj pomohlo především oživení na trhu emisních povolenek. Cena povolenky vzrostla od začátku září, kdy se pohybovala na dvouletých minimech pod čtyřmi EUR/t, na současných 5,10 až 5,25 EUR/t.

IEA: Investice v energetickém sektoru loni klesly o osm procent

Šnobr se domnívá, že k definitivnímu obratu dojde až s posílením kontraktů na rok 2018 a 2019. Existuje naděje, že cenová úroveň 30 EUR/MWh by se mohla v delším horizontu stát dnem v prodejních cenách elektřiny na roční bázi. Ta konkrétně u firmy ČEZ klesá od roku 2013.

Znamenalo by to, že roky 2017 a 2018 budou tyto společnosti prodávat elektřinu okolo této úrovně a pro další roky, to je od roku 2019 a dále by díky předpokládanému oživení na trhu emisních povolenek mohly počítat už s růstovým trendem na silové elektřině. „Tento fakt by byl velmi pozitivní především pro výrobce významného podílu elektřiny v jaderných elektrárnách, tedy s nejnižšími provozními náklady. To favorizuje především ČEZ, jehož akcie by se s tímto vývojem mohly v budoucnu vrátit na cenové úrovně roku 2015, a to mezi 500 až 600 korunami za akcii,“ dodal Šnobr.

Expanze energetik mimo svůj hlavní záběr pokračuje

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.