Komerční bance k růstu zisku pomohl prodej podílu ve Visa


AKTUALIZOVÁNO 9:41 07:35 • 3. srpna 2016

Tagy: Komerční banka, výsledková sezóna, výsledky

AKTUALIZOVÁNO: Komerční banka v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,9 miliardy korun, v podobě k rozdělení akcionářům na 6,7 miliardy korun. K výsledku, který odpovídá očekáváním analytiků, ale přispělo zaúčtování jednorázového výnosu z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe. Varováním akcionářům může být avizovaná změna v dividendové politice. Při současné výplatě až 100 % zisku by pro akcionáře mohlo dojít na zhoršení. Akcie v úvodu pražského obchodování ztrácejí už přes 3 procenta.

Očištěný čistý zisk, náležející akcionářům banky bez příspěvku z transakce Visa Europe, poklesl meziročně o 10,9 procenta. „Nárůst obchodních objemů úplně nevyrovnal vliv tlaku na marže a vyšších nákladů rizika,“ komentovala vývoj svého hospodaření banka.

Oznámila také, že zvažuje změny v nastavení dividendové politiky. Představenstvo banky oznámilo, že kvůli zvýšení kapitálových požadavků na banky vnímá nutnost revidovat dříve oznámený výhled pro výplatu dividend za rok 2016. V lednu přitom banka oznámila, že hodlá letos zachovat u dividend zvýšenou úroveň výplatního poměru 80 až 100 procent konsolidovaného čistého zisku. Další podrobnosti v tuto chvíli nejsou dostupné. Dividendový výplatní poměr před změnou na 80-100 procent zisku dosahoval 60 až 70 procent. Akcie na pražské burze reagují poklesem již o více jak 3 procenta především na tuto informaci a celkově na dosažení konsensu, ale s podporou jednorázového výnosu z Visa.

Čistý úrokový výnos bance v pololetí klesl meziročně o 2,1 procenta na 10,446 miliardy korun. Tlak na marži dle Komerční banky vyrovnává růst úvěrového portfolia. V samotném druhém čtvrtletí čistý úrokový výnos klesl mezikvartálně o 0,4 procenta. Čistá úroková marže se v letošním prvním pololetí ztenčila na 2,50 procenta z 2,59 procenta před rokem. 

Čistý příjem banka zvýšila o 5,3 procenta na 16,279 miliardy korun, provozní výsledek o dvě procenta na 8,392 miliardy korun.

Objem úvěrů poskytnutých zákazníkům Skupiny KB stoupl o 9,9 procenta na 570,8 miliardy korun. Banka zvýšila tržní podíl v úvěrování ve všech segmentech, zejména u občanů, podnikatelů a nefinančních podniků. Objem spotřebitelských úvěrů poskytovaných Komerční bankou a společností ESSOX se zvýšil o 6,9 procenta na 31,5 miliardy Kč.

Celkový objem vkladů v rámci skupiny KB se zvýšil meziročně o 10,2 procenta na 690 miliard korun. Vklady občanů v Komerční bance stouply meziročně o 12,5 procenta na 208,9 miliardy Kč. Vklady podniků vzrostly o 12,3 procenta na 409,4 miliardy Kč. Celkový objem závazků vůči klientům se zvýšil o 9,3 procenta na 694,3 miliardy Kč.

Počet klientů se bance zvýšil meziročně o 12 tisíc na 1,649 milionu, z toho 1,393 milionu byli občané, dalších 256 tisíc zákazníků byli podnikatelé, firmy a velké korporace, včetně obcí a sdružení.

Komerční banka je první z velkých tuzemských bank, která zveřejnila pololetní výsledky. Hlavním akcionářem banky, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Také to výrazně do růstu zisku pomohl prodej podílu ve Visa Europe. Čistý zisk především díky této transakci banka zvýšila o osm procent na 1,46 miliardy eur, vyrovnal negativní vliv nízkých úrokových sazeb na hospodaření a slabé příjmy z obchodování.

Bankovní dům zaúčtoval ve čtvrtletí zisk z prodeje podílu ve Visa Europe ve výši 725 milionů eur. Bez zahrnutí prodeje tohoto podílu a dalších mimořádných položek zisk ve čtvrtletí stagnoval.

Hospodaření divize zahraničních bankovních služeb pro drobnou klientelu a divize finančních služeb se zlepšilo, a vykompenzovalo tak slabší výkon domácí divize retailových bankovních služeb a divize investičního bankovnictví. Příjmy se zvýšily o dvě procenta na 6,98 miliardy eur.

Banka ve snaze podpořit ziskovost snižuje náklady v divizích retailových bankovních služeb a investičního bankovnictví a restrukturalizuje své ztrátové aktivity v Rusku. Stejně jako dalším bankám se jí ale nedaří plnit cíle kvůli růstu nákladů na spory a regulační opatření. Zisk Société Générale také odráží nestabilitu na trhu vyvolanou rozhodnutím Británie odejít z Evropské unie, nejistým ekonomickým vývojem a trvale nízkými úrokovými sazbami.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.