Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Investovat do biotechnologií?

Jak už mohli mnozí z nás zaznamenat, biotechnologie se staly velmi oblíbeným zbožím mezi investory. Je to moderní pokrokové odvětví, jehož tituly poměrně významně hýbou i s americkou Wall Street. Přitom mnoho lidí ani neví, co si pod pojmem biotechnologie vlastně představit.   

Jak už název napovídá, jedná se o technologie využívající poznatky z biologie. Definice OSN v Úmluvě o biologické rozmanitosti zní následovně: „Biotechnologie znamená jakoukoli technologii, která využívá biologických systémů, živých organismů nebo z nich odvozených biologických systémů k produkci nebo modifikaci výrobků či procesů pro specifické použití.“ Jde tudíž především o využívání bakterií k produkci potravin, úpravě biologického odpadu nebo genetické manipulaci. Využití nalezneme nejen tedy v zemědělství a potravinářství, ale především ve zdravotnictví při výrobě antibiotik nebo insulinu.

Biotechnologie využívalo lidstvo po tisíciletí. Významným a široce oblíbeným využitím biotechnologie se stalo vaření zlatavého moku, díky kterému o naší malé zemičce vědí i pivaři z odlehlých kontinentů. Kvasinky jsou typickým raným produktem tohoto odvětví. Za zrod moderní biotechnologie je ale považován až rok 1971, kdy genové inženýrství začalo mít první úspěchy.

Biotechnologie můžeme rozdělit na tři nejběžnější kategorie:

  • Bílá
  • Zelená
  • Červená

Zatímco bílá se týká chemického průmyslu s důrazem na ekonomičnost a především ekologičnost výroby, zelená biotechnologie nachází své místo, jak bychom mohli očekávat, v zemědělství, konkrétněji v kompostování nebo genetické úpravě potravin.

Pro investory je nejzajímavější poslední červená, která je spojena s farmacií a medicínou. Právě na firmy z oblasti zdravotnictví se biotech investoři zaměřují nejvíce. Najdeme i dělení zahrnující modrou biotechnologii, jejíž využití je ale poměrně vzácné, nebo bioinformatiku, která zase hraje klíčovou roli například v genomice nebo proteomice.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Abychom se ale vrátili zpátky k investicím. Oblast biotechnologií zažila v posledních letech silný růst. Index biotechnologických společností (NBI) na americké burze NASDAQ zažil sice mezi lety 2000 a 2003 hluboký pád, od té doby ale s poměrně malými výkyvy utěšeně rostl. Nezahýbala s ním výrazně dokonce ani celosvětová finanční krize. Obzvláště pak v roce 2011 nabral na obrátkách a od září toho roku, kdy měl 969,64 bodů, narostl do července 2015 na úctyhodných 4.003,21 bodů. To je vzestup o více než 400 % za necelé čtyři roky. Kdo v tomto období investoval na základě výše zmíněného indexu, mohl si pěkně přilepšit (viz graf ve fotogalerii).

Od té doby ale bohužel index spadl na 3.229,49 bodů. Může za to jednak vývoj na akciovém trhu z konce srpna, jednak také tweetnutí kandidátky demokratů na americkou prezidentku Hillary Clintonové, která reagovala na zprávu v New York Times o skokovém zdražení jednoho zvláštního léku z 13,50 dolaru na 750 dolarů. Na Twitteru oznámila, že navrhne řešení, které má takovým případům zabránit. Investoři pochopitelně na jakýkoli náznak regulace reagují negativně, proto i NASDAQ Biotechnology index zamířil dolů až na 3.033,37 bodů. Pak se sice trochu zvedl na dnes aktuálních 3.229,49 bodů, ale pořád je poměrně daleko od svých červencových pozic.

Bez ohledu na propad z minulých měsíců, biotechnologie jsou prostě v kurzu a jednoduše jedou. Z dlouhodobého hlediska mají velký potenciál právě s ohledem na stárnutí celosvětové populace nebo na neustále se zvyšující počet obyvatel v rozvíjejících se zemích. Tito budoucí obyvatelé banánových republik a asijských obrů budou potřebovat něco jíst a geneticky upravené potraviny jdou tomu naproti. Pokud investujete i proto, abyste něco zlepšili, pak právě biotechnologie se mohou jevit jako ideální odvětví.  

Pokud zvažujete investici do biotechnologií, výborným prostředkem mohou být ETF (burzovně obchodované fondy). Nekupujete akcie jednotlivých společností, ale prostřednictvím jednoho ETF investujete do velkého počtu společností z biotechnologického sektoru. Máte tak transparentní, levnou a diverzifikovanou investici.

Níže je tabulka tří ETF zaměřených na sektor biotechnologií seřazených podle spravovaného majetku. První z nich sleduje již zmiňovaný NASDAQ Biotechnology index, druhý biotechnologický index na New York Stock Exchange a třetí se řídí podle S&P Biotechnology Select Industry Indexu. Údaje jsou aktuální k datu 12. října 2015.  

Biotechnologické ETF

Symbol Název Výše poplatků Meziroční zhodnocení Zhodnocení za 5 let Spravovaný majetek v mil. dolarů
IBB Nasdaq Biotechnology 0,48% 1,70% 254,86% 8156
FBT NYSE Arca Biotechnology Index Fund 0,60% 0,34% 189,39% 2961
XBI SPDR S&P Biotech ETF 0,35% 4,54% 225,50% 1936

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Strach může být v investování spojencem

Investování s otčenášem

Jak by v současném světě investoval Mamon?

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter