Čína nečekaně uvolnila měnovou politiku. Sazbami i přes banky


13:57 • 23. října 2015

Tagy: Čína, sazby, měnová politika, růst, HDP

Čínská centrální banka nečekaně srazila hlavní úrokovou sazbu a snížila požadavky na rezervy bank. Dalším uvolněním měnové politiky zasahuje proti zvolňujícímu tempu růstu čínské ekonomiky.

Roční zápůjční sazba s platností od soboty klesne na 4,35 procenta z 4,6 procenta, oznámila Bank of China na svém webu. Roční depozitní sazba pak klesá o čtvrt procenta na 1,5 procenta.

Vedle sazeb čínská centrální banka snižuje o půl procenta požadavek na úroveň rezerv bank a u některých finančních institucí navíc o dalších 50 bodů.

Další uvolnění měnové politiky v Číně přiblížila slabší spotřebitelská inflace proti očekáváním a hlubší propad cen u čínských výrobců. Měnová politika má pomoci naplnit a nejlépe „zachránit“ naplnění 7% vládního cíle růstu čínské ekonomiky v letošním roce. 

Nová čínská bublina?

Růst čínské ekonomiky zvolnil pod 7 procent

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.