Ekonomika USA prudce zrychluje. S ní roste dolar


14:53 • 27. srpna 2015

Tagy: USA, HDP, americká ekonomika, spotřebitelé, Revize

Americká ekonomika prudce zrychlila růst. K němu výrazně přispěla domácí poptávka. Zpomalování čínské ekonomiky si tak v USA zatím zřejmě svou daň nevybírá a dnešní číslo zvyšuje sázky na ještě letošní (když už zřejmě ne zářijový) růst sazeb – první po devíti letech. Futures na americké indexy udržují více než 1% zisky a dolar reaguje růstem o 0,6 procenta k euru pod 1,1240 EURUSD.

Konec července přinesl rychlý odhad, podle něhož hrubý domácí produkt Spojených států ve druhé čtvrtině roku vzrostl o 2,3 %. Toto číslo bylo dnes výrazně „vylepšeno“ na 3,7 %. Zpřesnění odhadu příjemně překvapuje i optimistické analytiky, kteří v anketě Bloomberg očekávali v průměru růst ekonomiky o 3,2 %.

Revize k lepšímu se dočkal také klíčový údaj o osobní spotřebě, která od dubna do června vzrostla o 3,1 %, tedy o 0,2 procentní body rychleji oproti původnímu odhadu. Spotřeba domácností pokrývá více než dvě třetiny výkonu americké ekonomiky a v současné době jí pomáhá sílící trh práce, nízká cena paliv i růst cen na realitním trhu.

Dnešní zpráva budiž určitou útěchou investorům i centrálním bankéřům, kteří již vyjádřili obavy z dopadu zpomalování čínské ekonomiky i na tu americkou a potažmo na rozhodovací procesy v rámci americké měnové politiky. Šéf newyorského Fedu, který je v současnosti hlasujícím členem měnového výboru FOMC, včera naznačil, že pravděpodobnost zvýšení sazeb na zářijovém zasedání v kontextu volatility na trzích klesla.

Další indicie z Fedu o načasování růstu sazeb: „Faktor Čína“ hraje roli

Ke vzestupné revizi růstu za druhý kvartál přispěla mimo jiné akumulace zásob v objemu 121,1 miliardy dolarů (předchozí odhad 110 mld. dolarů). Vysoké zásoby pak mohou naopak zatížit růst ve třetí čtvrtině roku. 

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.