Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Ekonomika USA prudce zrychluje. S ní roste dolar

Americká ekonomika prudce zrychlila růst. K němu výrazně přispěla domácí poptávka. Zpomalování čínské ekonomiky si tak v USA zatím zřejmě svou daň nevybírá a dnešní číslo zvyšuje sázky na ještě letošní (když už zřejmě ne zářijový) růst sazeb – první po devíti letech. Futures na americké indexy udržují více než 1% zisky a dolar reaguje růstem o 0,6 procenta k euru pod 1,1240 EURUSD.

Konec července přinesl rychlý odhad, podle něhož hrubý domácí produkt Spojených států ve druhé čtvrtině roku vzrostl o 2,3 %. Toto číslo bylo dnes výrazně „vylepšeno“ na 3,7 %. Zpřesnění odhadu příjemně překvapuje i optimistické analytiky, kteří v anketě Bloomberg očekávali v průměru růst ekonomiky o 3,2 %.

Revize k lepšímu se dočkal také klíčový údaj o osobní spotřebě, která od dubna do června vzrostla o 3,1 %, tedy o 0,2 procentní body rychleji oproti původnímu odhadu. Spotřeba domácností pokrývá více než dvě třetiny výkonu americké ekonomiky a v současné době jí pomáhá sílící trh práce, nízká cena paliv i růst cen na realitním trhu.

Dnešní zpráva budiž určitou útěchou investorům i centrálním bankéřům, kteří již vyjádřili obavy z dopadu zpomalování čínské ekonomiky i na tu americkou a potažmo na rozhodovací procesy v rámci americké měnové politiky. Šéf newyorského Fedu, který je v současnosti hlasujícím členem měnového výboru FOMC, včera naznačil, že pravděpodobnost zvýšení sazeb na zářijovém zasedání v kontextu volatility na trzích klesla.

Další indicie z Fedu o načasování růstu sazeb: „Faktor Čína“ hraje roli

Ke vzestupné revizi růstu za druhý kvartál přispěla mimo jiné akumulace zásob v objemu 121,1 miliardy dolarů (předchozí odhad 110 mld. dolarů). Vysoké zásoby pak mohou naopak zatížit růst ve třetí čtvrtině roku. 

Newsletter