Soros opět pohřbil Čínu. Katem rudého draka je…


20:54 • 22. dubna 2016

Tagy: George Soros, Čína, Dluh, Krize, finanční krize

Světoznámý investor, miliardář a filantrop Goerge Soros přichází s dalším varováním. Svět stojí na prahu další krize, jejíž „předehra“ silně připomíná dění z ve Spojených státech v klíčových letech 2007 a 2008. Rozbuška příštích problémů dřímá v Číně. Katem, nejen, rudého draka se podle muže, který porazil Bank of England, stane čínský dluhový sektor.

Svou „věštbu“ Soros představil ve středu na konferenci organizace Asian Society. Jeho komentář přišel v návaznosti na zveřejněná data ohledně širšího měření nově poskytnutých úvěrů za minulý měsíc. Celkově byl minulý měsíc ve druhé největší ekonomice světa vypuštěn objem půjček o velikosti 2,34 bilionů jüanů, přičemž očekávání byla nastavena na „pouhých“ 1,4 bilionů. Jde tedy o evidentní důkaz toho, že čínská vláda dává velký přednost růstu, resp. snaze o jeho vyvolání, před alespoň nějakým „ukočírováním“ dluhového zatížení soukromého sektoru.

George Soros varuje: Dnešní situace připomíná rok 2008

„Dění v Číně silně připomíná to, co se stalo před americkou finanční krizí v letech 2007 a 2008,“ přepisuje agentura Bloomberg Sorosova slova. „I ta byla tehdy rozpoutána úvěrovou expanzí. Ta aktuálním kterou v Číně pozorujeme, slouží především k financování dalších dluhů a k udržení ztrátových společností alespoň o trochu déle při životě.“

Čínský bankovní systém má podle Sorose mnohem více dluhů než depozit. Banky tak mají problém nejen na straně aktiv, ale rovněž i pasiv. „Bankovní domy si musejí mezi sebou navzájem půjčovat, což je další hřebík do rakve jakéhokoliv optimismu a stability Problém samotný může být ještě na chvíli posunut, řekněme o jeden až dva roky, ovšem za cenu vlastního exponenciálního růstu. Zásadního bodu zvratu tudíž může být dosaženo mnohem později, než kdokoliv čeká. Ty největší škody se obvykle objevují později. V podstatě jde o parabolický cyklus,“ míní miliardář.

Kdo (ne)podceňuje George Sorose?

Pro srovnání, zatímco objem úvěrů dosahuje rekordních čísel, čínský produkt pozvolna klesá (viz graf). Za první kvartál však byly výsledky o něco málo lepší než predikce, což bylo především zásluhou realitního sektoru, kam odplula největší část objemu půjček.

Ještě před problémem půjček se terčem Sorovy investiční strategie pravděpodobně stala i čínská měna. Byť ji explicitně nezmínil, pro agenturu Blomberg sdělil, že sází na propad měn zemí závislých na exportu komodit. Toto specifikum na ekonomiku rudého draka sedí a navíc je podpořeno i mohutným odlivem kapitálu z čínských trhů.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.