Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Soros opět pohřbil Čínu. Katem rudého draka je…

Světoznámý investor, miliardář a filantrop Goerge Soros přichází s dalším varováním. Svět stojí na prahu další krize, jejíž „předehra“ silně připomíná dění z ve Spojených státech v klíčových letech 2007 a 2008. Rozbuška příštích problémů dřímá v Číně. Katem, nejen, rudého draka se podle muže, který porazil Bank of England, stane čínský dluhový sektor.

Svou „věštbu“ Soros představil ve středu na konferenci organizace Asian Society. Jeho komentář přišel v návaznosti na zveřejněná data ohledně širšího měření nově poskytnutých úvěrů za minulý měsíc. Celkově byl minulý měsíc ve druhé největší ekonomice světa vypuštěn objem půjček o velikosti 2,34 bilionů jüanů, přičemž očekávání byla nastavena na „pouhých“ 1,4 bilionů. Jde tedy o evidentní důkaz toho, že čínská vláda dává velký přednost růstu, resp. snaze o jeho vyvolání, před alespoň nějakým „ukočírováním“ dluhového zatížení soukromého sektoru.

George Soros varuje: Dnešní situace připomíná rok 2008

„Dění v Číně silně připomíná to, co se stalo před americkou finanční krizí v letech 2007 a 2008,“ přepisuje agentura Bloomberg Sorosova slova. „I ta byla tehdy rozpoutána úvěrovou expanzí. Ta aktuálním kterou v Číně pozorujeme, slouží především k financování dalších dluhů a k udržení ztrátových společností alespoň o trochu déle při životě.“

Čínský bankovní systém má podle Sorose mnohem více dluhů než depozit. Banky tak mají problém nejen na straně aktiv, ale rovněž i pasiv. „Bankovní domy si musejí mezi sebou navzájem půjčovat, což je další hřebík do rakve jakéhokoliv optimismu a stability Problém samotný může být ještě na chvíli posunut, řekněme o jeden až dva roky, ovšem za cenu vlastního exponenciálního růstu. Zásadního bodu zvratu tudíž může být dosaženo mnohem později, než kdokoliv čeká. Ty největší škody se obvykle objevují později. V podstatě jde o parabolický cyklus,“ míní miliardář.

Kdo (ne)podceňuje George Sorose?

Pro srovnání, zatímco objem úvěrů dosahuje rekordních čísel, čínský produkt pozvolna klesá (viz graf). Za první kvartál však byly výsledky o něco málo lepší než predikce, což bylo především zásluhou realitního sektoru, kam odplula největší část objemu půjček.

Ještě před problémem půjček se terčem Sorovy investiční strategie pravděpodobně stala i čínská měna. Byť ji explicitně nezmínil, pro agenturu Blomberg sdělil, že sází na propad měn zemí závislých na exportu komodit. Toto specifikum na ekonomiku rudého draka sedí a navíc je podpořeno i mohutným odlivem kapitálu z čínských trhů.

 

Newsletter