Obchodování zlata v novém. Digitálně díky blockchainu

Revoluce finančních trhů vyvolaná technologií blockchain se možná začne přesouvat i na jeden z nejstarších trhů na světě. Tím je ten komoditní se zaměřením na zlato. Tři zahraniční firmy se totiž dohodly, že „převedou“ žlutý kov do digitálního věku. To by mělo významně urychlit transakce miliard dolarů ve zlatě, které se každý den zobchodují. Informace o tomto projektu přinesla agentura Bloomberg.

Online zabezpečené účetní knihy v rámci technologie blockchain už přilákaly pozornost bank i velkých firem. Brzy by se mohly uplatnit i na 27miliardovém trhu se zlatem. Taková je alespoň vize CME Group, TradeWind Markets a také fintech firmy Paxos. Cíl je jasný – převést obchodování se zlatem do digitálního věku pomocí blockchainu.

Běžně mohou transakce zlata zabrat několik dní, čímž vystavují kupce i prodávající riziku fluktuace ceny. Použití blockchainu jako platformy, na kterou by se transakce rychle zaznamenávaly, slibuje více transparentnosti, bezpečnosti a rychlejší obchody. Současně by tento nový tržní prvek mohl přilákat na trh se zlatem více investorů. Aktuálně se totiž postupně přesouvají spíše do ETF fondů.

Digitální zlato by vzalo podíl na trhu dalším finančním instrumentům, jako jsou zlaté futures nebo zlaté ETF fondy. Použití technologie blockchain k obchodování tohoto cenného kovu by vytvořilo další cestu, kde by investoři mohli hledat zisk,“ uvedla šéfka energetických investic JPMorgan Ebele Kemeryová.

Saxo Bank: Zlato v reakci (nejen) na Severní Koreu

RMG platforma, na které chce tradingová společnost CME Group směny provádět, je aktuálně v testovací fázi několika finančních institucí. Koncem roku by měla být poskytnuta zákazníkům, což bylo i v původním rozpise z listopadu 2016, kdy bylo zahájení projektu ohlášeno. Produkt je cílen na instituce, větší investory a bude zajištěn jednou miliardou dolarů uloženého zlata.

Blockchain ale nevyřeší jeden z palčivých problémů, který je přirozeně spojen s převozem zlata, okomentoval situaci pro agenturu Bloomberg Adrian Ash z BullionVault. Jeho firma provozuje online platformu pro maloobchodní trading. Po celém světě má uložený cenný kov v hodnotě dvou miliard dolarů, včetně měst jako Curych, Londýn, New York nebo Singapur. Pro představu, jedná se o 38 tun zlata, což je více než například zlaté rezervy Peru.

Kam teče zlato? Pět největších světových dovozců

„Lidé nedůvěřují vládám, tak proč by měli nechávat majetek ve vládních trezorech? Naši zákazníci nechtějí ani, aby jejich zlato leželo v komerčních bankách, protože by mohly zkrachovat. Ale i při sebelepší péči musíme tento investiční kov převážet kamiony. Tento problém bohužel nezmizí ani s příchodem blockchainu,“ je přesvědčen Ash.

Vypořádání transakce zlata zabere několik dní. Klienti tradingových firem tak většinou používají hedgeovací nástroje, které je ale stojí deset dolar centů za každou unci zlata. Ochrání je však před pohybem ceny. Otázkou je, jak velkou důvěru bude nová platforma CME, TradeWind Markets a Paxos mít.

Bitcoin jako světová rezervní měna?

Pro mě je největší obavou spolehlivost. To poslední, co chci, je přijít do práce a zjistit, že 700 tisíc uncí zlata chybí. Počkáme pár let a uvidíme, jak se tento trend vyvine. Jakmile bude spolehlivost otestovaná, tak budeme více důvěřiví,“ řekl Bloombergu spoluzakladatel online platformy Tornado Bullion.

Newsletter