Český dluhopis je nejdražší na celém světě


AKTUALIZOVÁNO 14:50 14:40 • 19. října 2016

Tagy: dluhopis, výnos, ČR

AKTUALIZOVÁNO: Výnos tuzemského dvouletého státního dluhopisu se dnes dostal pod mínus jedno procento. Je to dosud nejnižší výnos českého státního dluhu a zároveň nejnižší výnos srovnatelného dluhopisu na celém světě.

„Český státní dluhopis s dvouletou splatností je svým výnosem -1 % nejdražším dvouletým dluhopisem na světě. Důvodem je pokračující spekulace především ze zahraničí na konec kurzového závazku České národní banky. Část investorů sází na posílení české měny po exitu (konci kurzového závazku). Jiní využívají mimořádné situace na trhu, která jim umožňuje vyměnit na určitý čas svá eura do korun, koupit český dluhopis klidně i s nominálním výnosem -1 %, ale po převedení zpět do eur vybrat i tak kladný výnos,“ shrnul ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

 Na českém trhu kvůli intervencím chybí eura, protože je skupuje ČNB v rámci obrany kurzového závazku, a za jejich poskytnutí dostávají zahraniční investoři výraznou prémii. Vysoký zájem po českých krátkodobých dluhopisech i navzdory záporným výnosům potvrdily výsledky dnešní aukce dluhopisů. Investoři poptávali téměř 21 miliard korun dluhopisu se splatností v roce 2019, jeho výnos přitom dosáhl průměrně -0,56 %.

„Poptávka podle nás plynula prakticky výhradně od zahraničních spekulantů. Pro domácí investory jsou české státní dluhopisy neatraktivní. Další dva dluhopisy v aukci, které měly splatnosti v letech 2023 a 2030 dohromady přilákaly poptávku jen 4,7 miliardy korun,“ upozornil Dřímal.

Bankovní rada ČNB na konci září zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Stejné vyjádření v čerstvé prezentaci zaznělo od viceguvernéra České národní banky Vladimíra Tomšíka. Bankovní rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Viceguvernér ČNB Tomšík: Co čekat od koruny po exitu?

Ministerstvo financí na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem koncem loňska i letos. Investoři tak de facto státu platí za to, že mu půjčují peníze.

Rusnok: Šance na konec intervencí už v úvodu 2017 je nulová

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.