Rituály boháčů: Šest dobrých zvyků, kterými se inspirovat

Některé věci, které dělají bohatí lidé, lze snadno domyslet: tvrdě pracují, utrácejí s rozumem a chytře investují. Tom Corley, finanční plánovač a poradce, se však ve své knize „Zvyky boháčů: Úspěšné denní návyky bohatých jedinců“  (Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals) zaměřil na to, co není na první pohled vidět. Co zjistil za pět let studia rozdílů mezi chudými a bohatými? To nejzajímavější vybral server Grow.

Cvičte a sportujte

Ve svém soukromém výzkumu Corley zjistil, že bohatí lidé pravidelně cvičí, a to obvykle alespoň 30 minut, čtyři dny v týdnu. Přitom není až tak důležité, do čeho se pustíte; hodinka fyzické aktivity denně vám pomůže vyčistit si hlavu, abyste mohli do dalšího pracovního dne vstoupit s čistým štítem. Podle Corleyho pomáhá cvičení udržet duševní vyrovnanost, navíc jedinci, kteří trénink provozují pravidelně, se po něm cítí nabití energií. Zdravotní benefity jsou pak jenom příjemný bonus.

Budujte vztahy

Vztahy jsou měna bohatých, říká Corley. Tvrdá práce je jen jednou stránkou mince; na vaší cestě bohatství bude stát řada lidí, které budete muset oslnit, kterým budete muset porozumět, které budete muset přesvědčit. Proto neztrácejte kontakt se světem soukromých vztahů; nejen s vaší rodinou, ale i s přáteli a širším okruhem známých. Navíc nikdy nevíte, koho bude výhodné znát. Sepište si seznam lidí, kteří vám pomohli, anebo vás pozitivně ovlivnili, a alespoň čas od času se s nimi spojte.

Kolik miliardářů by bylo potřeba k záchraně naší planety?

Stanovte si cíle

Říká se, že i cesta může být cíl, ale pokud opravdu chcete něco dokázat, je dobré mít jej pevně stanoven – a to nejen pro vzdálenou budoucnost, ale nejlépe pro každý rok, měsíc či dokonce týden. Pomůže vám, pokud si je sepíšete a pověsíte například na nástěnku nad pracovním stolem. Při stanovení cílů byste neměli podceňovat své možnosti, avšak měli byste zůstat na zemi. Nerealistické cíle vás budou spíše demotivovat, proto se soustřeďte na jejich konkrétnost a splnitelnost. Za jejich splnění se pak nezapomeňte patřičně odměnit.

Čtěte, a to hodně

Podle autora Granta Cardona přečtou ti nejúspěšnější CEO klidně 60 knih za rok, zatímco průměrný americký dělník (který mimochodem vydělává 319krát méně) přelouská pouze jeden titul. Nemusíte samozřejmě lámat rekordy; kdo má při budování kariéry čas číst 60 knih ročně, že? Pravidelné čtení však vaší mysl udrží v kondici, rozproudí ve vás nové myšlenky a třeba vás inspiruje ke skvělému podnikatelskému nápadu (mimo to se leccos dozvíte). Proto dejte před spaním (alespoň na pár desítek minut) přednost dobré knize před pasivním sledováním televize.

 

Staňte se dobrovolníkem

Ačkoliv slovo boháč mnoha lidem automaticky asociuje sobec, podle Corleyho výzkumu se bohatí lidé stávají dobrovolníky ve skutečnosti mnohem častěji a věnují se této aktivitě ve větším rozsahu než chudí. Jasně, jedním z vysvětlení je samozřejmě to, že na to mají čas (a peníze). Avšak podle Corleyho je to skvělý způsob, jak si rozšířit síť známých mezi podobně, ale i v některých ohledech i jinak smýšlejícími lidmi. A vidět svět trochu z jiné stránky nikdy není na škodu.

Zvolte si mentora

Strastiplná cesta za úspěchem a bohatstvím může být příjemnější nejen v případě, že máte někoho vedle sebe, ale také když máte někoho „nad sebou“. Pokud máte někoho, ke komu můžete vzhlížet, máte se také kde inspirovat a na koho si vzpomenout, pokud vám dojde motivace. Vaším mentorem může být váš zkušenější přítel, pomůže vám však i zvolit si za vzor někoho úspěšného z oboru, koho si vážíte. Mark Zuckerberg považoval za svého učitele Steva Jobese, Bill Gates jej zase vidí ve Warrenu Buffettovi (i když pravda, trochu zvláštní spojení).

Chcete se dostat po bok miliardářů?

Newsletter