FinTech Daily: Google ruší kartu,Rusko chce zakáz bitcoinu

Debetní kartou od Googlu už nezaplatíte. FinTech bere práci. Rusko bojuje proti bitcoinu.

Google ruší svou platební kartu

Společnost Google oznámila, že ruší svou debetní kartu Wallet Card, která byla dosud navázaná na osobní účet v rámci služby Google Wallet. Platební kartu, která existuje od listopadu 2013, bylo možné použít pro nákup fyzického zboží u všech prodejců, kteří akceptovali MasterCard, stejně tak s ní šlo provádět i výběry z bankomatu. Od 30. června už to ale nebude možné.

Google odůvodnil své opatření tím, že se chce zaměřit především na bezkontaktní platby. Debetní karta byla totiž vydána ještě v době, kdy neexistovaly služby, jako je Apple Pay či Android Pay. V tuto chvíli, kdy mobilní platební aplikace zažívají boom, nechce zůstat pozadu ani Googlu. Svou službu Wallet ponechá funkční i bez karty a podle oficiálního vyjádření ji přemění na online platební systém fungující na bázi peer-to-peer.

FinTech boom a jeho oběti

Oblast finančních technologií zažívá celosvětový boom. Představa a v podstatě i realita je taková, že nové technologie přináší celkové zefektivnění poskytovaných finančních služeb, ze kterých profitují nejen jednotlivé společnosti, ale především i klienti. Tento trend má však i háček, a to v podobě propouštění.

Expanze FinTech tedy bude mít i svoje oběti. Kolik? Na to se zaměřila Citibank, která se v rámci svého posledního průzkumu nazvaného „Digital Distruption“ zaměřila na dopady zavádění finančních technologií. Výsledné odhady tvrdí, že FinTech způsobí do roku 2025 ztrátu 1,7 milionů pracovních míst napříč americkým a evropským bankovním sektorem.

Pokud si myslíte, že tradiční banky zahynou, tak se podle Citi mýlíte. Jejich podoba však bude naprosto odlišná, přičemž naprostá většina služeb bude prováděna online či prostřednictvím mobilního telefonu. Nejvíce se automatizace bude týkat oddělení backoffice, kde tudíž proběhnou i největší škrty zaměstnaneckých míst.

Nejvíce FinTech „kapitálu“ podle Citi proudí do oblasti úvěrů (46 %), na druhém místě je pak rozvoj platforem (23 %). Právě půjčky jsou dle odhadů banky segmentem, ze kterého proudí nejvíce zisku, cca 56 %. I tak ale má FinTech stále co dohánět, jelikož jeho podíl ne objemu celosvětových úvěrů je zatém pouze 1 %.

Rusko proti bitcoinu

Ruská garnitura, jak se zdá, nepřišla bitcoinu moc na chuť. Týká se to především Putinova poradce pro oblast internetu Klimenka, který digitální měnu přirovnal k viru a internetovému vtipu.

Pro lokální noviny Klimenko doslova řekl, že bitcoin není nic jiného než „virus, který napadá přímo hlavu,“ a proto je nelegální ve všech zemích světa. V Rusku není digitální měna zakázána, ovšem je považována za nelegální. Ruské ministerstvo již však pracuje na novém zákonu, který by ze všech bitcoinových transakcí udělal trestný čin, za který by obviněný mohl jít až na sedm let do vězení.

Kromě Ruska stojí pro bitcoinu i další země, jako například Bolívie, Ekvádor, Island, Vietnam či Kyrgystán. Celý tento „seznam“ pracuje na vytvoření legislativy, která by použití digitální měny měla zakázat.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter