Mexické varování před čínskou „zvráceností“

Světové akciové i devizové trhy mají za sebou bouřlivý týden. Rozbuškou byla, stejně jako před několika měsíci, opět Čína. Propad tamních akciových trhů, který vústil dokonce ve dvojí uzavření burz, s sebou stáhl i zbytek světa. Nervozita byla navíc umocněna intenzivním oslabováním čínského jüanu, které je všeobecně považováno za „potvrzení“ slabosti ekonomiky rudého draka.

Právě zmiňovaná devalvace čínské měny se stala terčem komentáře mexického ministra financí Luise Videgaraye. Ten ve svém vyjádření, jež přepisuje server CNBC, varuje Čínu před započetím „zvrácené“ měnové války.

„Existuje reálná obava z toho, že nositelé čínské hospodářské politiky ze strachu ze zpomalení ekonomiky rozpoutají několik kol umělého konkurenčního devalvování,“ přepisuje slova ministra server CNBC. Dle jeho představy by tento krok donutil ostatní země k tomu samému, tedy k oslabováním svých domácích měn. Ve výsledku by tak byla rozpoutána nová měnová válka, což je podle Videgaraye „upřímně zvrácená“ věc, jež ekonomickou situaci nikterak nezmění.

Mexický ministr financí ví, o čem mluví. Peso, které patří mezi jedny z rozvojových měn, které jsou hojně využívány jako rezervní deviza, se totiž ponořilo na svá historická minima čítající 17,95 za dolar. Tento propad přišel vzápětí, kdy si mexická měna prošla více jak 14% oslabení během roku 2015.

Ve snaze tento pokles alespoň částečně zabrzdit provádí mexická centrální banka velké množství dolarových aukcí. Byť někteří analytici tvrdí, že Čínská lidová banka nechává jüan volně padat, není to zcela stoprocentní. Dle informací serveru CNBC totiž využila asijská měnová autorita jen za minulý měsíc zhruba 113 miliard dolarů, aby pád jüanu alespoň částečně zabrzdila.

Faktem ale je, že si Mexiko během minulého roku připsalo mnohem lepší než očekávaný výkon. Meziroční nárůst HDP o 2,6 % předčil většinu dohadů a umožnil jihoamerické zemi mnohem lépe se poprat se zvýšenou volatilitou, které v té době čelila. Čína je na tom poněkud hůře. I přesto, že se reportované hodnoty růstu drží dle oficiálních dat jen lehce pod 7% cílem, množí se spekulace o možné úmyslné úpravě těchto čísel. Mnozí ekonomové tak sázejí na to, že reálný růst se nachází spíše někde kolem 5 %.

Newsletter