Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?


13:42 • 5. prosince 2016

Tagy: Itálie, referendum, Matteo Renzi, Ekonomika, politika, euro, eurozóna, HSBC

Italové mají jasno, ústavní změny nebudou. Jenže co bude? Předčasné volby? Odchod z eurozóny a návrat liry? Podle britské banky HSBC čeká jižní stát politická krize, ovšem strach z dalšího „exitu“ prý není na místě.

Po ohlášení výsledku včerejšího referenda podal premiér Renzi demisi. Tím však politická panika (prozatím) končí. Podle Fabia Balboniho, ekonoma z HSBC, je totiž velmi nepravděpodobné, že by na pořadu dne byly předčasné volby. Naopak, právě teď je nutné najít někoho, kdo by po Renzim převzal kormidlo a dokázal zemi převést přes vlny nadcházejících politických vřav.

„Podle našeho očekávání je nepravděpodobnějším scénářem dalšího vývoje výběr technokratické úřednické vlády, který si na svá bedra vezme italský prezident, a to za účelem prosazení nového volebního zákona pro horní komoru,“ přepisuje Balboniho slova server Business Insider. „Z toho důvodu nečekáme, že by se v dohledné době měly odehrát předčasné volby.“

Italské referendum? Problémy pro ČNB a UniCredit Bank?

Nejbližší množné volby vidí ekonomický tým HSBC až v polovině roku 2017, což není od původně naplánovaného termínu v roce 2018 zas tak daleko. Co se by se však mohlo změnit, jsou možní vítězové. Zatímco Renziho Demokratická strana evidentně ztrácí svou voličskou podporu, kupředu se dere Hnutí 5 hvězd, které se profiluje proti současnému italskému/evropskému establishmentu.

V tomto směru jsou investoři nervózní. Ve vzduchu totiž s možnou výhrou této strany visí i referendum o euru. I zde si však ekonomové z HSBC zůstávají v klidu. Scénář italského „exitu“ je podle nich naprosto bezpředmětný, a to z hlediska krátkodobého, tak i střednědobého výhledu.

Zaměřeno na Itálii: Referendum a banky – záchrana, či katastrofa?

„Referendum o zachování eura by bylo v případe Itálie neústavní, parlament by tudíž neměl být vázán jeho provedením. Na druhou stranu, sama snaha o jeho konání rozhodně nemůže být ignorována,“ píše Balboni. „Důležité je se zaměřit na Hnutí 5 hvězd. To již v minulosti vyjádřilo podporu referenda o euru jakožto o domácí měně, ovšem nikoliv společně s odchodem z EU. Tím pádem je tedy jasné, že debata o možném exitu zůstává i nadále v plenkách.“

Pravdou je, že možné zrušení eura a návrat liry má dobrou základu, jelikož Italové dlouhodobě nepatří mezi skalní příznivce společné evropské měny. 

Nobelista: Itálie opustí eurozónu. Po ní budou následovat další

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.