„Wait-and-see“. Fed bude při nastavování sazeb trpělivý


21:41 • 30. ledna 2019

Tagy: USA, Fed, Jerome Powell, měnová politika, sazby, Ekonomika

Federální rezervní systém na svém prvním zasedání v tomto roce ponechal dle očekávání sazby beze změny. V rámci své rétoriky pak vypustil frázi o jejich „dalším postupném navyšování“. Hodlá totiž být při dalším nastavování úroků - ve světle globálního ekonomického a finančního vývoje a utlumené inflace - „trpělivý“.

Měnový výbor ve svém vyjádření uvedl, že informace, které od prosince obdržel, naznačují pokračující sílu amerického trhu práce, stejně tak i solidní ekonomickou aktivitu. Co se týče inflace, i přesto, že některé tržní ukazatele signalizují posun ke slabším hodnotám, dlouhodobá inflační očekávání se změnila jen mírně. Zmínka o „zhruba vyrovnaných“ rizicích výhledu ale byla vypuštěna.

Fed nadále pracuje s udržitelným - avšak, jak uvedl guvernér Powell během tiskové konference, ve srovnání s rokem 2018 o něco slabším - ekonomickým růstem, silným trhem práce a inflací poblíž symetrického inflačního cíle na 2 %. „Výbor bude ve světle globálního ekonomického a finančního vývoje a utlumených inflačních tlaků při nastavování úrokových sazeb trpělivý,“ stojí ve vyjádření americké centrální banky.

Platí, že hlavním nástrojem měnové politiky zůstávají úrokové sazby. Vedle toho je ale Fed v návaznosti na ekonomický a finanční vývoj ochoten pozměnit nastavení parametrů normalizace své bilance, tedy co se týče velikosti a složení. Stalo by se tak v situaci, kdy by ekonomika vyžadovala uvolněnější měnovou politiku, avšak pouze skrze úroky by jí nebylo možné dosáhnout (i proto je potřeba udržet dostatečně vysokou úrovni rezerv v bankovním systému). 

„Americká ekonomika je na tom dobře a my budeme i nadále využívat nástroje měnové politiky, abychom ji v tomto stavu udrželi,“ řekl Powell.  Změna rétoriky kolem sazeb sice zmiňuje trpělivost, ekonomický výhled se však v základě nemění, zaznělo na tiskové konferenci.  

„V tuto chvíli je potřeba čekat a sledovat, jaký bude další ekonomický a finanční vývoj. Každopádně platí, že argumenty pro vyšší sazby jsou momentálně slabší,“ doplnil centrální bankéř s tím, že do budoucna je namístě - mimo jiné - sledovat i „třecí plochy“ silné americké ekonomiky a některých zahraničních rizik. Zdravý rozum nám velí, že v rámci nastavení měnové politiky budeme čekat, až se situace kolem těchto rizik vyjasní, uvedl.

Podle Powella  je politika, kterou centrální banka aktuálně provádí, vzhledem k současné situaci vhodná. „Proto nevidíme žádné důvody ke změnám. Do budoucna se budeme primárně řídit daty přicházejícími z ekonomiky, přičemž inflace bude hrát velkou roli v rámci rozhodování o sazbách,“ vysvětlil.

Na otázku, jak by Fed reagoval v situaci, kdy by sazby skončily na odhadované neutrální úrovni (kolem 3 %) a ekonomika by z důvodu recese vyžadovala podporu, Powell odpověděl, že by byly využity všechny nástroje, co jsou k dispozici, přičemž nouze nebude ani o významně větší kroky, než je běžné.

Pokud bychom chtěli hodnotit výstup z dnešního zasedání, změna rétoriky je jasná, navazuje však na již předchozí komentáře některých členů měnového výboru. I přesto, že si americká centrální banka ve svém základním výhledu udržuje optimismus, explicitně zmíněná trpělivost mohla ještě více podpořit očekávání některých tržních subjektů ohledně blížícího se konce úrokového cyklu. Ostatně nejlépe o tom svědčí samotná reakce trhu. Ten informace od centrální banky vyhodnotil v holubičím duchu, což vyústilo v silnější akcie a naopak slabší dolar.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.