Záporné sazby pod palbou Citigroup. Jak sráží akcie bank?


16:13 • 22. září 2016

Tagy: Akcie, Banky, záporné sazby, Bank of Japan, ECB, Japonsko, eurozóna, Citigroup

O úspěchu záporných sazeb se vedou sáhodlouhé debaty. Citigroup nyní přináší důkaz, že nejméně jedna část ekonomiky touto nekonvenční politikou značně trpí. Je to bankovnictví, uvedl server MarketWatch.

Analytici Citi na jednom grafu zachytili, že věřitelé jsou v prostředí záporných sazeb nyní oceněni jen na 75 procent toho, kde byli na počátku letošního roku. Akcie bank, kde jsou úrokové sazby nad nulou, se naopak příliš nezměnily.

Jako zástupce zemí se zápornými sazbami Citi použila akcie japonských bank a bankovních titulů z eurozóny. Jako příklad zemí bez záporných sazeb Spojené státy, Spojené království, Kanadu a Austrálii. Do grafu nezahrnuli Švédsko, Dánsko a Švýcarsko, tedy země, které nyní mají záporné sazby.

Analýza Citi přichází den poté, co Bank of Japan i přes všechna očekávání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu na minus 0,1 procenta. Zrušila však svůj dosavadní cíl objemu nákupu aktiv (ročně 80 bilionů jenů) a místo něj se nově zaměří na řízení výnosové křivky. Svou činností tak hodlá udržovat výnos 10letých japonských bondů poblíž nuly.

Bank of England a chuť si zakopat

„Překážka pro snížení sazeb se tak jeví jako pravděpodobná a pro další snížení existuje jen omezený prostor, ale Bank od Japan a další centrální banky záporné sazby ještě neodepsaly,“ poznamenali analytici Citi.

Japonsko letos v lednu následovalo ECB a zavedlo vůbec poprvé v historii záporné sazby ve snaze nastartovat ekonomiku. Tato politika ale byla v zemích eurozóny i Japonsko pod palbou kritiků. Podle nich spíš škodí, než pomáhá.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.