Zisky i dividenda Philip Morris ČR porostou, čeká KB


15:38 • 2. září 2015

Tagy: Philip Morris ČR, Akcie, investice, Fundamentální analýza

Kupovat akcie tuzemského tabákového lídra Philip Morris ČR radí dle čerstvě vydané zprávy analytici Komerční banky. Změna provozního modelu ve výrobě podle nich povede k vyšším ziskům i schopnosti vyplácet vyšší dividendu.

Komerční banka ponechala po výsledcích za druhé čtvrtletí roku na titulu doporučení „koupit“ a zvýšila cílovou cenu na 11.890 z dosavadních 11.342 korun na akcii. „Akcie v únoru dosáhly na naši předchozí cílovou cenu, poté jejich cena spadla o výši vyplacené dividendy. Zhruba od poloviny dubna pak opětovně rostou. Zvýšení cílové ceny pomohla především změna provozního modelu ve výrobě. Díky ní bude PMČR schopen generovat vyšší zisky a vyplácet tak vyšší dividendu,“ předpovídají analytici KB.

Philip Morris prudce zvýšil zisk. Dividenda u tisíce korun?

Výsledky tabáku podle analytiků banky mimo jiné ukázaly na meziroční nárůst provozních marží. „Našemu nákupnímu doporučení hraje do karet i atraktivnější ocenění vůči trhu. Proti němu však působí vyšší zdanění tabákových výrobků v nejbližších letech oproti naší předchozí prognóze. Hůře by se měly dlouhodobě vyvíjet zřejmě i tržby, které by měly být nepříznivě ovlivněny klesajícím podílem PMČR na českém trhu. Svoji roli by měl sehrát i přesun kuřáků k alternativám cigaret,“ shrnuje KB.

Z analýzy vyplývá odhad pro vyplacenou dividendu z výsledku letošního roku ve výši 1.000 korun na akcii. To by znamenalo meziroční nárůst o 120 korun. „V dlouhodobém horizontu vlivem pokračujícího trendu klesajících marží by mělo docházet i ke snižování celkového čistého zisku s negativním dopadem na výši dividendy. Ta by se však měla pohybovat výrazně nad původními odhady. Dividendový výnos by měl zůstat v následujících pěti letech velmi slušný, v průměru jej odhadujeme na úrovni 8 %, v delším období by se pak měl setrvat nad hranicí 4 %. Očekávaný dividendový výnos v příštím roce by měl činit dokonce 8,7 %,“ shrnují analytici KB.

Trh klesá, Philip Morris roste. Proč? Odpovídá šéfka financí

Komerční banka ocenění společnosti staví na modelu diskontovaných dividend 2016 až 2025. Získanou fair value (vnitřní hodnotu) 12 258 Kč/akcii snížila o nižší atraktivitu sektoru a firmy jako takové, která byla pouze částečně eliminována spekulativním potenciálem.

Další kvartální výsledky, tentokrát za třetí čtvrtletí roku, zveřejní tabáková firma 19. listopadu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.