Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Vyšší výnos akciového portfolia pomocí opcí? Opce na index

Dalším způsobem, jak si akcioví obchodníci mohou zvýšit zisky ze svých obchodů pomocí opcí, je prodej opcí na akciovém indexu. Své akcie použijí jako zálohu na obchod. Výhodou je malá časová náročnost, zvýšení zisků a trochu zábavy k nudnému čekání na růst nakoupených akcií.

Autorem článku je Pavel Bambásek, opční stratég a blogger webu www.bluetrader.cz
Krátké zopakování opcí: Opce jsou derivát neboli odvozenina. Cena opcí se odvozuje od ceny podkladu (akcie nebo akciového indexu). Běžná opce s názvem call dává kupujícímu právo koupit akcie. Na akciovém trhu ovšem existují také put opce a ty představují právo prodat akcie. Vystavitel put opce má naopak povinnost akcie koupit. Put opce se někdy používají jako pojištění proti propadům. Kupující put opce si pojistí, že může prodat akcii za přijatelnou cenu, i kdyby se propadla k nule. Vypisovatel (prodejce) opce plní roli pojišťovny.

 

Akciový obchodník, který má zainvestováno do akcií, musí několik let čekat a zisky „vysedět“. Pokud neobjeví další příležitost k nákupu akcií, musí jen čekat a čekat. Je to nudné a především z toho nejsou peníze. Takový obchodník si ale může oživit čekání vypisováním opcí na indexu. Nejen, že je to zábavné, ale hlavně se jedná o další zdroj příjmů.

Majitel akcií disponuje obchodním účtem s akciemi. Tyto akcie se dají použít jako záloha pro jiné obchody, například opční. Při prodeji opcí si broker blokuje zálohu na případné plnění. Podobně jako majitel nemovitosti může použít svou nemovitost pro zálohu na půjčku a s obdrženým kapitálem vydělávat, může akciový obchodník použít svoje akcie jako zálohu pro „podnikání“ – prodej opcí.

Výpis opcí na akciovém trhu

Na akciovém indexu SPY existuje jakýsi přetlak prémia (cena opce). Tohoto fenoménu si všiml nejeden obchodník, včetně například Euana Sinclaira, který jej zmiňuje v knize Volatility Trading.

Výsledky hypotetického obchodního systému – pravidelné vypisování put opcí s datem exspirace min. 30 dní a strike cenou kolem aktuální ceny trhu, bez dalších filtrů. Test na opčních historických datech.

Důvodů k přebytku prémia je více:

  1. psychologie: lidé se raději pojišťují, než jsou pojišťovnou,
  2. strach z propadu trhu je všudypřítomný, po roce 2008 ještě nevymizel a čím výše je akciový index, tím větší je strach z propadu,
  3. některé velké subjekty svá portfolia pojistit proti velkým propadům musí, např. důchodové fondy,
  4. velké množství obchodníků používá opce pro směrové obchody a v tom případě opce kupují,
  5. někteří majitelé akcií je nemohou prodat (například zaměstnanecké akcie nebo akcie z akvizic), takové subjekty nechtějí na svých akciích prodělat a proto se pojišťují proti propadům pomocí opcí,
  6. majitelé velkých akciových portfolií používají opce na akciových indexech jako pojistku proti krizi.

Pohádkové stoupání zobrazené na grafu je samozřejmě způsobené tím, že v uplynulých letech americké akcie stoupaly. I bez tohoto stoupání je ale na trzích přebytek prémia, jak lze snadno zjistit podobnými hrátkami s historickými daty. Jako kdyby na trhu existovala odměna pro prodejce opcí, za plnění role pojišťovny.

Tento přebytek prémia lze využít a vypisovat opce. Přebytek nalezneme spíš u put opcí pod trhem a těch je lepší se v tomto případě držet.

Jak daleko od trhu opce vypisovat?

Na jaké úrovni opce vypisovat? Čím blíže budete u trhu, tím víc dostanete peněz za opci, ale tím častěji bude obchod ztrátový. Pro rozhodnutí pomůže následující tabulka:

Jak často se propadl trh SPY o X procent za 20 let historie.

Z uvedené tabulky vyplývá, že trh SPY se za 28 pracovních dní (počet dní do nejbližší měsíční exspirace opcí >20) v uplynulých 20 letech maximálně propadl o 30,1 %. To znamená, že aktuálně se (teoreticky) propadne maximálně na hodnotu cca 164.

Put opce na ceně 164 stojí 3-4 dolary. To moc není.

Kdybychom chtěli být velmi konzervativní a být tak daleko od trhu, jak se ještě nikdy za posledních dvacet let nepropadl, dostaneme jen dva dolary za opci. Pro dva dolary nemá smysl celou tuto akci řešit a proto při současných cenách opcí bychom museli být blíže u trhu a riskovat vyšší pravděpodobnost pohybu k naší opci.

Například kolem padesáti dolarů stojí opce na strike ceně 212. Takovou vzdálenost ovšem trh SPY uběhl v 9,18 % případů, za uplynulých 20 let.

Historická data neslouží pro předpovídání budoucnosti, to by bylo moc jednoduché. Je to jakési vodítko, které musíme doplnit o vlastní zhodnocení aktuální situace na trzích.

Dejte pozor! Jak poznamenal jeden český profesionální opční obchodník, „je to jako sbírání pětikorun před parním válcem.“ Nepozorný obchodník a především obchodník chamtivý může prodejem příliš velkého množství opcí příliš často a blízko u trhu vymazat svůj obchodní účet. Pro opatrného systematického obchodníka je riziko mizivé. Přirovnání s parním válcem je skutečně na místě. Kdo nespěchá, je trpělivý a není hamižný, ten si před parním válcem sem tam sebere pětikorunu a jsou to pro něj peníze zadarmo. Zbrklý sběrač pětikorun ale může na tuto činnost šeredně doplatit. Každý obchodník si musí vybrat nástroje a strategie, které odpovídají jeho povaze. Zvažte tedy sami, zda tato strategie odpovídá té Vaší.

Vypisování opcí se samozřejmě dá doplnit o filtry pro zvýšení úspěšnosti. Například pro omezení propadů můžete opce přestat vypisovat, když volatilita na trzích překročí určitou hranici. Je také vhodné předem si stanovit pravidla pro řízení ztrátových obchodů. Šikovné řízení ztrátových pozic je u opcí jedna nejdůležitějších věcí.

Newsletter