Ekonomie umělé inteligence: Kolik vydělá v příštích letech?


19:11 • 9. května 2017

Tagy: Robotizace, trh práce, nezaměstnanost, Inovace, umělá inteligence

Ještě nedávno společné téma sci-fi filmů a utopické literatury, nyní praktická technologie s obrovským potenciálem. I přesto, že věk umělé inteligence je teprve na začátku, slova jako automatizace a robotizace jsou odborníky napříč odvětvími skloňována čím dál častěji. Jak umělá inteligence vydělává dnes a jak bude vydělávat v budoucnu? A kde se skrývá největší potenciál? To prozrazuje článek na TheMarketMogul.com.

Umělá inteligence (AI) je současně výzvou a současně hrozbou. Očekává se totiž, že automatizace přinese zánik obrovského množství pracovních míst. Studie, kterou provedla Oxfordská univerzita v roce 2013, odhaduje, že AI v budoucnu nahradí 47 % pracovních míst ve vyspělých zemích. Studie OECD, která proběhla v loňském roce, pak tvrdí, že 9 % pracovních míst zanikne už v příštích dvou letech. Mluví se ale i o dalších etických a morálních důsledcích, jako je eskalace nerovnosti či zabezpečení ochrany dat.

Koho nejvíce zasáhne automatizace? Asii, ale i Českou republiku

Vývoj však nelze zastavit a nebylo by to ani žádoucí – umělá inteligence bezpochyby přinese společnosti výhody, které si mnozí z nás neumí ani představit. Podle Narrative Science bude umělá inteligence do roku 2018 využívána v 62 % firem a dalších organizací. Technologické společnosti již teď investují do vývoje miliardy dolarů a do budoucna se zdá, že se jim tyto prostředky mnohokrát vrátí. Jak ukazuje následující graf, podle odhadů budou tržby z umělé inteligence v příštích letech rychle růst.

Předpokládá se, že lídrem v této oblasti budou tradičně Spojené státy. Avšak jejich pozici by mohla ohrozit například Čína a další východoasijské ekonomiky, které rovněž investují řadu prostředků do zavádění inovací v podnikání.

Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

Jak ukazuje následující graf, podle očekávání proudí nejvíce prostředků do oblasti softwaru a informačních technologií (jedná se o 32 % celkového objemu investic). Poté následuje internet s téměř 8 %, telekomunikace s něco přes 4 % a výzkum s něco přes 3 %. Kolem 2,5 % se investuje v maloobchodě, marketingu a reklamě a finančních službách. Kolem 2 % se investuje v automobilovém průmyslu a také ve vládní administrativě.

Čtvrtá průmyslová revoluce? Jen na papíře

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.