Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Miliarda barelů připravena k akci. Porostou s ropou i zisky fondů?

Hedgeové fondy hýří na ropě optimismem. Vůbec poprvé v historii dosáhl objem držených barelů určených ke spekulaci více jak jedné miliardy. Proč?

Agentura Bloomberg přinesla informaci, že fondy během minulého týdne nahromadily více jak miliardu barelů ropy Brent a WTI určených k sázce na další růst cen. Rozbuškou této sázky byla (je) představa o pokračujícím osekávání těžby ze strany skupiny OPEC a jejích spolupracujících nečlenů.

Spekulanty v tomto směru nezastavil ani fakt, že implikovaná volatilita v případě ropy Brent dosáhla nejnižších hodnot za poslední více než dva roky.

Brent i WTI si během dneška připisují zhruba procento. Za těmito čísly stojí slova generálního tajemníka OPEC Mohammada Barkinda, který potvrdil, že poslední data ukazují shodu v účasti členů a nečlenů kartelu ohledně osekávání topné těžby. V listopadu minulého roku uzavřená dohoda je tak aktuálně plněna z více než 90 %.

„Všechny zapojené země zůstávají i nadále odhodlané dosáhnout mnohem vyšší úrovně plnění dohody o osekání těžby,“ řekl Barkinda během svého vystoupení v Londýně. Prozatím se tak zdá, že vývoj ropy jde směrem hedgeových fondů.

Ropa v plusu. OPEC spolupracuje, vyhlídky poptávky příznivé

Spekulace jedou. Příští zastávka 70 USD za barel?

Poslední data ukázala, že otevřené dlouhé pozice futures navázaných na Brent a WTI dosahují rekordních maxim. Poměr objemu dlouhých pozic vůči těm krátkým totiž aktuálně dosahuje 10:1.

Naprostá většina investorů tak věří v další růst. Výjimkou není ani analytický tým banky Citi, který sází na dosažení 70 dolarů za barel, a to do konce roku 2017.

„Ceny ropy se v krátkém období pravděpodobně nevzdálí z pásma 53 až 58 dolarů za barel,“ přepisuje server CNBC slova analytického týmu Citi. „Nepomůže ani současný objem čistých dlouhých pozic či „medvědím“ sentimentem laděná data o těžbě. Investoři tak budou i nadále čekat na další a mnohem silnější důkazy o utahování podmínek ropného trhu.“

Na základě postupně se vyvažující ropné poptávky s nabídkou by tak cena černého zlata mohla během prvního kvartálu dosáhnout průměru 55 dolarů, během druhého pak 56 dolarů. Ke konci roku bychom se však mohli dočkat oněch zmiňovaných důkazů o utažených podmínkách trhu, což by ve výsledku mohlo skončit dosažením ceny 70 dolarů za barel.

Jenže…

PKN Orlen: Dívejme se na ceny ropy tím správným oknem

Druhá strana mince

Druhou stranou mince jsou hrozby spojené s aktuálním vývojem ropného trhu. Rostoucí ceny ropy totiž podporují činnost zemí, které se nepřidaly k osekávání těžby, jako je například Írán a USA.

Na to navazuje i situace na derivátových trzích, které by se rovněž mohly stát jedním z důvodů, proč by cena ropy mohla klesnout klidně i pod 50 dolarů za barel. Jakmile investoři začnou pozice uzavírat, ropu pravděpodobně čeká citelná korekce.

„OPEC si bude muset jednou uvědomit, že američtí těžaři nejsou jen okrajovými hráči trhu,“ řekl pro CNBC Eugen Weinberg, šéf oddělení výzkumu komoditních trhů v Commerzbank. „Spojené státy jsou na cestě směrem k opětovnému získání pomyslné koruny ropného trhu jakožto její největší producent na celém světě. Tehdy se ceny dostanou pod takový tlak, až si investoři uvědomí, že přebytek ropných zásob tak jednoduše nevymizí.“

Saudská Arábie padla. Ropě opět vládne Rusko

Newsletter