Migrující milionáři. Jaká je jejich nejoblíbenější destinace?

Minulý rok se nenesl pouze ve znamení migrace chudých ze zemí třetího světa. Ze své země totiž migrovalo i 82 tisíc dolarových milionářů. Ze kterých destinací nejvíce prchali a kam?

Dle serveru MarketWatch vzrostl v roce 2016 počet migrujících milionářů zhruba o 30 procent, a to z 64 tisíc na 82 tisíc. Nejoblíbenější destinací, kterou si bohatí vybírali, byla Austrálie. Ta zaznamenala nárůst o 38 procent. Spojené státy se umístily na druhém místě s růstem o 43 procent a s celkovým počtem nově příchozích na deseti tisících.

Největší odliv bohatých obyvatel naopak zaznamenala Francie, kterou loni opustilo 12 tisíc dolarových milionářů, což nezastavila ani zlepšující se situace tamní ekonomiky. Nejdůležitějšími faktory byly pravděpodobně teroristické útoky a obavy z budoucího politického vývoje země. Francii dlouhodobě opouští movití lidé kvůli extrémním daňových podmínkám, které patří do skupiny těch nejhorších v rámci celé Evropy.

Na dalších místech v odlivu milionářů se umístily dvě země BRICS, konkrétně Čína a Brazílie. První pětku pak doplnila Indie a Turecko. Většinu těchto zemí v současnosti provází vážné politické problémy. Nestabilita politického prostředí tedy očividně hraje velkou roli v setrvání, či nesetrvání, bohatých obyvatel v zemi.

Na konci roku 2016 bylo na světě celkem 13,6 milionu dolarových milionářů. Jejich majetek činil podle agentury Research and Markets dohromady 69 bilionů dolarů. Dle odhadů převedou lidé s majetkem větším než třicet milionů dolarů do roku 2026 celkem 3,9 bilionu do rukou příští generace.

Podle firmy Capgemini bohatství nejvíce rostlo asijským milionářům, a to o 10 procent. V porovnání s tím rostl americkým milionářům majetek pětkrát méně.

 

Newsletter