Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Pekárenská akvizice: Největší konkurent Babiše mění majitele

AKTUALIZOVÁNO: Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries mění většinového majitele. Bude jím lucemburská Moulins de Kleinbettingen. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) změnu schválil, rozhodnutí zatím není pravomocné, řekl dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Dosud pekárny ovládal podnikatel Marek Pařík. Společnost vlastní 13 výroben po celé ČR, jejím největším konkurentem je Penam ze skupiny Agrofert Andreje Babiše.

ÚOHS se zabýval výrobou a prodejem pekárenských a cukrářských výrobků. Vedl pouze zjednodušené řízení. Spolumajitel největší tuzemské pekárenské skupiny United Bakeries Marek Pařík už v lednu avizoval, že svůj většinový podíl ve firmě prodá svému lucemburskému partnerovi. Pařík vlastní dvoutřetinový podíl, třetinu drží podnikatel Edmond Müller z Lucemburska. Ten je ředitelem firmy Moulins de Kleinbettingen s.a., která patří už několik generací jeho rodině. Pařík si část akcií ponechá a bude ve firmě působit jako poradce.

Pařík chtěl spolu se svým bratrem United Bakeries prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Andrej Babiš, který chtěl podnik spojit se svými pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl posvětit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil. Babiš pak odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.

Roční obrat United Bakeries se pohybuje kolem 2,5 miliardy korun, za posledních pět let firma přitom vykázala kumulovanou účetní ztrátu 1,2 miliardy korun. Podle dosavadního většinového majitele Marka Paříka ale výsledky hospodaření ovlivňují odpisy související s nepovedenou fúzí právě s Penamem.

Z prodeje Babišovi a spojení s Penam sešlo

Plány na spojení obou největších pekárenských firem v ČR se začaly rýsovat před pěti lety, první dohoda byla uzavřena v prosinci 2010 a konečná smlouva podepsána v září 2011. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) transakci s podmínkami schválil v dubnu 2012. Celý obchod ale krátce poté padl kvůli postoji slovenského antimonopolního úřadu, Babiš odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

Podle Paříka se po krachu prodeje United Bakeries, které už nějakou dobu spoluřídili manažeři z Agrofertu, firma ocitla ve složité situaci. „Vše obnovit nám trvalo dva roky a musím říct, že to stálo spoustu peněz, určitě jsme přišli o stamiliony korun,“ řekl letos v říjnu Hospodářským novinám.

Lucemburská rodinná tradice

Lucemburskou firmu (česky Kleinbettingenské mlýny) založila v roce 1985 rodina Müllerových, tradice mlynářů v této rodině ale existuje už od roku 1704. Sídlí v Kleinbettingenu, současným ředitelem je Edmond Müller. Vlastní dva mlýny, které v roce 2012 zpracovaly celkem 110.000 tun pšenice. Zaměstnává 45 osob, převážně řidiče, skladníky a prodavače.

Její roční obrat se pohybuje kolem 25 milionů eur (asi 675 milionů korun), základní kapitál činí přibližně 32 milionů eur. Vyrábí mouku, krupici a krmné pelety pro hospodářská zvířata.

Převážná část její produkce je určena pro velké průmyslové pekárny, pro malé pekárny dodává asi 15 procent výroby. Většina, asi 65 procent, vyrobené mouky a krupice se vyváží do Belgie, Francie, Německa, Nizozemska a Dánska.

S rodinou Paříkových spolupracují Müllerovi už řadu let, dosud byli třetinovými spolumajiteli firmy. „Máme velké štěstí, že na straně našeho lucemburského partnera jsou mladí lidé, kteří náš podnik znají a řekli, že to chtějí dál provozovat. Jsou taky pekaři a mlynáři,“ řekl na jejich adresu Marko Pařík letos v lednu.

Newsletter