Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Čínské burzy drží zisky, v tamním průmyslu klesají

Čínské trhy předvedly ve svém závěru další raketový růst a akcie v Šanghaji skokově zesílily růst ze dvou na pět procent. Ukazuje to na další aktivitu vlády na trhu, která podle zdrojů Bloomberg a čínských agentur oživuje akciový trh přes oslavami poražení Japonska ve II. světové válce, které připadnou na úvod září. Vzestup akcií je hnán růstem Wall Street, ale i novou podpůrnou zprávou, podle které akcie začnou nakupovat čínské fondy kvůli zvýšení průměrných výnosů z investic v nich.

Americké akcie ve čtvrtek opět výrazně posílily a za poslední dva dny si připsaly nejvyšší dvoudenní procentní zisk od finanční krize. Náladu investorů zlepšila zpráva o vývoji ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí a náznaky toho, že centrální banka USA (Fed) zřejmě odloží zvýšení úrokových sazeb. 

Čínské penzijní fondy začnou co nejdříve investovat dva biliony jüanů do akcií a dalších aktiv, aby zvýšily své investiční výnosy, uvedli vysocí představitelé čínské vlády. Čína již minulý týden oznámila, že umožní penzijním fondům podléhajícím místním vládním úřadům začít investovat na akciovém trhu, který se v poslední době potýká s problémy kvůli obavám ohledně zpomalování růstu čínské ekonomiky.

„Co nejdříve oficiálně zahájíme investiční operace,“ uvedl náměstek čínského ministra financí Jü Wej-pching. Fondy budou moci investovat do akcií a akciových fondů až 30 procent svých prostředků, ostatní peníze by měly směřovat například do dluhopisů, nástrojů peněžního trhu, či velkých projektů v oblasti infrastruktury, píše agentura Reuters.

Živá voda pro trhy i ekonomiku

Náměstek ministra lidských zdrojů a sociální péče Jou Ťün uvedl, že z investic penzijních fondů budou těžit čínské finanční trhy i celá čínská ekonomika. Upozornil však, že úkolem penzijních fondů není podpora či záchrana akciových burz. Dodal, že vláda zajistí bezpečnost investic penzijních fondů pomocí jejich diverzifikace.

Dnešní růst čínských akcií nicméně zmírnila slabost v bankovním sektoru. Čínské banky se potýkají s nízkou ziskovostí a s rostoucím objemem špatných úvěrů, upozornila agentura Reuters. Negativní zpráva přišla také z čínského průmyslu.

Zisky v průmyslu klesají

Zisk čínských průmyslových společností v červenci klesl meziročně o 2,9 procenta, což byl druhý nejvyšší pokles v letošním roce. Nižší zisky způsobil hlavně pokles cen a nižší návratnost investic. Nejhůře si vedly státní firmy a těžařské společnosti, vyplývá z údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad. Zpráva je dalším potvrzením toho, že druhá největší ekonomika světa zpomaluje.

Pokles byl nejhorší od poklesu za leden a únor letošního roku, kdy se zisky zmenšily o 4,2 procenta. Tyto dva měsíce se spojují dohromady kvůli oslavám čínského nového roku, který někdy připadá na leden a někdy na únor a údaje za samotný jeden měsíc by tak byly zkreslené. Za prvních sedm měsíců letošního roku zisk průmyslových firem klesl o jedno procento.

Růst čínského zpracovatelského průmyslu pomalu stagnuje téměř čtyři roky kvůli poklesu cen. Velkoobchodní ceny nepřetržitě klesají, protože řady malých firem se tímto způsobem zoufale snaží udržet nad vodou.

Státní firmy si vedly ze všech firem nejhůře. Jejich zisk za sedm měsíců klesl o 22,1 procenta. Zisk soukromých firem naopak stoupl o 6,5 procenta.

Z jednotlivých sektorů se zisk těžařských firem propadl od počátku roku o 57,4 procenta, částečně kvůli přebytku nabídky a klesajícím světovým cenám komodit. Naopak dodavatelům vody a energií zisk vzrostl o 15,2 procenta.

Podle některých analytiků však pokles od počátku letošního roku je menší, než se čekalo. Těžařský a ocelárenský průmyslu nyní procházejí hlubokou korekcí, zbytek průmyslového sektoru Číny je sice slabý, ale ne není to tak strašné, uvedl ekonom PNC Financial Services Group Bill Adams.

To potvrzují také údaje, že výroba vyspělého technologického a spotřebního zboží relativně rychle rostla. Zisk firem z oblasti vyspělé technologie stoupl o 8,4 procenta a výrobců spotřebního zboží o 7,5 procenta, napsala agentura Reuters.

Evropa se Číny nebojí?

Hospodářské oživení v Evropě je dostatečně silné na to, aby kontinent překonal chaos, který vznikl na čínských akciových trzích v důsledku zpomalování růstu tamní ekonomiky, poznamenal včera evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. „Nejsem znepokojen, zejména když měnové úřady v Číně a dalších zemích na vývoj reagovaly, nebo reakci slíbily,“ řekl Moscovici. „Evropské ekonomiky jsou schopny přestát to, co se na čínském trhu děje. Základy oživení v Evropě jsou dostatečně silné,“ dodal.

Čínská centrální banka v úterý snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a zmírnila také požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Opatření mají podpořit růst ekonomiky.

Hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet ve středu uvedl, že ECB je na důsledky ekonomických potíží Číny připravena reagovat. Upozornil, že zpomalování hospodářského růstu v Číně spolu s poklesem komoditních trhů ohrožuje dosažení inflačního cíle ECB. Ta by podle něj v případě potřeby mohla posílit program kvantitativního uvolňování měnové politiky, zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.

Chaos na finančních trzích by mohl také oddálit začátek zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, který řada ekonomů ještě donedávna očekávala v září.

Newsletter