Trhy a dolar klesají, překvapit může revize amerického HDP a komentáře ECB


10:03 • 25. června 2014

Situace na domácím devizovém trhu se od včerejška příliš nezměnila, koruna dnes k euru mírně posiluje na 27,43 Kč za euro, k americkému dolaru posiluje na 20,15 Kč za dolar poté, co se americká měna k euru znovu odlepila od hladiny 1,3600 a ztrácí na 1,3612 EURUSD.

Situace na akciových trzích se zhoršila, úvodní zisky na Wall Street nevydržely a hlavní indexy zakončily ztrátou až 0,7 % (Dow Jones). Japonský Nikkei225 dnes ráno ukončil středeční obchodní seanci rovněž se ztrátou 0,7 %. Podobná situace je dnes v Evropě, německý DAX klesá o 0,67 %, francouzský CAC 40 dokonce o 0,75 % a britský FTSE100 -0,61 %. Cena ropy Brent přitom klesá až na 113,69 USD za barel a zlato ztrácí 0,5 % na 1311,45 USD za trojskou unci.

Dolar včera po pozitivních zprávách z realitního trhu Spojených států posílil až na 1,3586 EURUSD, sentiment se však postupně zhoršoval. To může souviset s eskalací konfliktu v Iráku. Ministr zahraničí USA John Kerry včera vyzval kurdský autonomní region na severu Iráku k podpoře vlády v boji proti sunnitským jednotkám.

Prodej nových domů v USA rostl nejrychleji za 22 let, S&P 500 na nových maximech. Ceny rostou pomaleji

Také výnosy amerických dluhopisů poklesly, u 10letého bondu v noci na 2,58 % z 2,586 % včera večer. Zástupci Fedu potvrdili, že americká centrální banka nezačne zvyšovat úroky „brzy“. Prezident sanfranciského Fedu John Williams očekává normalizaci ekonomiky do dvou let a prezident newyorského Fedu William Dudley potvrdil, že banka začne zvyšovat úroky nejdříve v polovině roku 2015.

Dnes odpoledne budou zveřejněny další ekonomické indikátory v USA – poslední revize HDP za 1Q, zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby (očekáváno -0,2 %) a index aktivity Markit za červen. Hodnota HDP za první čtvrtletí bude zřejmě revidována ještě níže, odhady hovoří o -1,8 % anualizovaného poklesu (zatím platí údaj -1,0 %). Přestože se s horším prvním čtvrtletím počítá s tím, že americká ekonomika výrazně oživí ve zbytku roku, může HDP dále zhoršit sentiment na dolaru. Eurodolarový trh mohou ovlivnit i plánované komentáře členů bankovní rady ECB, Jense Weidmanna, Carlose Costy a Luis Mariar Lindeho. Kurz by měl dnes zůstat v pásmu 1,3582-1,3627 EURUSD.

Napsat autorovi RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.