Volatilita na minimech. Co říká historie o spících trzích?

Trhy v současnosti zažívají mimořádně klidné období. I vzhledem k všemožným politickým turbulencím, které nyní otřásají světem, se volatilita už delší dobu pohybuje na velmi nízké úrovni. O jejím nedostatku přitom analytici hovoří stále častěji, a tak by kdekdo mohl nabýt dojmu, že se jedná o něco neobvyklého. Ve skutečnosti však období nízké volatility nejsou žádnou výjimkou, ba co víc, vysílají investorům jasnou zprávu o stavu na trhu. O tom, co znamenají, píše ve svém článku komentátor Bloombergu Aaron Brown.

Nízká volatilita je považována za nebezpečnou především z toho důvodu, že dává investorům falešný pocit bezpečí. Ti se pak nebojí investovat do stále rizikovějších aktiv, čímž se rovnováha trhu stává čím dál vratší. Pokud se však podíváme na 30denní volatilitu indexu S&P 500, jejíž vývoj na anualizované bázi od roku 1927 ukazuje následující graf, zjistíme, že kolísání volatility z velmi vysoké úrovně na velmi nízkou není pro trhy žádnou neznámou. Zhruba každých pět let se volatilita vyhoupne na rok či dva přes 20 %, zatímco mezi těmito výkyvy prochází klidným obdobím, které odpovídá úrovním kolem 10 %, jako je tomu právě teď.

Jak moc volatilní jsou kryptoměny? Z 300 dolarů na 13 během chvilky

A jak poznamenává Brown, jedná se o klidné období mezi dvěma krizemi. Současná volatilita na trzích se pohybuje na podobné úrovni jako v polovině 90. let, avšak riziko, propojenost a složitost finančního světa je mnohem vyšší než tehdy.

Nyní se podívejme na graf s podrobnými daty od roku 1990, ve kterém je volatilita sledována pomocí CBOE Volatility Index (VIX) spolu s realizovanou volatilitou podle indexu S&P 500. Co se týče internetové horečky v 2. polovině 90. let, volatilita pozvolně stoupala z velmi nízkých hodnot, až dosáhla svého vrcholu přesahujícího 40 % v roce 1998, aby se v lednu 2000, měsíc před prasknutím dot-com bubliny, dostala na úroveň 25 %. V srpnu 2007, dva měsíce předtím, než akciový trh dosáhl vrcholu, a více než rok předtím, kdy propukla globální finanční krize, se volatilita podle indexu VIX pohybovala na úrovni vyšší než 30 %. Od konce července 2007 do konce července 2008 činil průměr VIXu 23 %.

Další krach je za dveřmi, potvrzuje schovaný prediktor recesí

Jak podotýká Brown, z historických dat je obtížné zjistit, kdy přesně poté, co na trzích začne růst volatilita, přijde krach. Hrubý trend chování trhu, kdy volatilita dosahuje vrcholu krátce před vypuknutím krize, přičemž v tomto předkrizovém období už se nevrací na původní nízké hodnoty, však lze vysledovat. Pokud tedy v klidném období, jako je právě nyní, začne volatilita znenadání růst, jedná se o špatné znamení. Zdviženým prstem pro investory by přitom měla být hodnota indexu VIX vyšší než 20 %.

 

Newsletter