Testy evropských bank: Těsná záchrana italské Monte dei Paschi

AKTUALIZOVÁNO: O pověstný okamžik před pádem dnes schválený plán rekapitalizace zachránil italskou banku Banca Monte dei Paschi di Siena. V zátěžovém scénáři by neobstála, ukázaly testy Evropské bankovní asociace EBA, které byly zveřejněny dnes po 22. hodině. Jak si stojí Societe Generale, mateřská banka tuzemské Komerční banky, nebo skupina Erste?

Evropská centrální banka schválila dnes před zveřejněním testů plán záchrany zadlužené italské banky Monte dei Paschi di Siena, který vypracovala sama banka. Plán počítá se zvýšením kapitálu o pět miliard eur prostřednictvím nových akcií a rovněž s odprodejem nesplácených pohledávek. Podle zdrojů agentury ANSA by se tak mělo stát prostřednictvím takzvané sekuritizace, která by se vztahovala na pohledávky v prodlení v úhrnné hodnotě deset miliard eur. Bance by měl s tímto procesem pomoci soukromý fond Atlante. Letos jej zřídil italský finanční sektor, aby ulevil italským bankám zatíženým nedobytnými úvěry. Akcie banky dnes stihly přidat přes 6 procent.

EBA dále zveřejnila, že klíčový kapitálový ukazatel CET1 (common equity tier 1 capital) jako zásadní ukazatel odolnosti kapitálové vybavenosti banky a její schopnosti odolat šokům na trhu či v ekonomice by v případě zátěžového scénáře testů EBA padl do negativního pásma -2,23 %. To znamená odpoutání se o plných 14,23 procenta od toho, co by vycházelo v základním scénáři. 

Italské ministerstvo financí vyjádřilo se záchranným plánem spokojenost a upozornilo, že na podporu banky nebude zapotřebí vynaložit žádné státní peníze. Evropská komise dnes uvedla, že plán Monte Dei Paschi na posílení kapitálu je zcela v souladu s pravidly EU.

Výsledek italské banky je o pověstný parník od dalších bank, ke kterým se kvůli potenciální nestabilitě také obrací pozornost. Zde jsou čísla: U rakouské Raiffeisen Landesbanken by ukazatel CET1 klesl pod zátěžovým scénářem na 6,1 %, španělské Banco Popular 7 %, italské UniCredit 7,1 % a britské Barclays 7,3 %, irské Allied Irish Bank 7,4 %, stejně jako německé Commerzbank, 7,7 % u irské Bank of Ireland a o desetinu víc u německé Deutsche Bank. Nad 8 % by se udržela vybavenost kapitálem u francouzské bankovní skupiny Societe Generale, která ovládá tuzemskou Komerční banku. Stejných 8,2 % svítí ve výsledcích testů u rakouské bankovní skupiny Erste, pod kterou patří tuzemská Česká spořitelna. Jde o zátěžový scénář a čísla ke konci roku 2018. V základním scénáři je to 13,8 %, u Societe Generale pak 11,9 %. 

Ale: Tato čísla znamenají, že uvedené banky jsou mezi dvanáctkou bank s nejslabšími výsledky v zátěžových testech. „Bankovní sektor je nyní odolnější a dokáže ekonomické šoky absorbovat lépe než před dvěma lety,“ poznamenala šéfka bankovního dozoru ECB Daniele Nouyová.

Zátěžových testů se zúčastnilo celkem 51 bank, které pokrývají zhruba 70 procent bankovního sektoru v EU. Zároveň je to méně než polovina ze 123 bank, které byly testovány před dvěma lety. Na rozdíl od předchozích testů nebyly tentokrát banky rozděleny na ty, které v testech uspěly, a na ty, které v nich propadly.

Investoři v zásadě hledí na to, zda poměr kvalitního kapitálu k celkovému objemu poskytnutých půjček dosahuje alespoň 5,5 procenta. U bank, které jsou systémově důležité, je to 6,5 procenta, u některých dokonce 7,5 procenta. Například italská Monte dei Paschi, která skončila zdaleka nejhůř, by v situaci hluboké krize měla zápornou hodnotu tohoto ukazatele. To znamená, že by byla nucena skončit.

Zátěžové testy byly zavedeny po finanční krizi v letech 2007 až 2009 ve snaze obnovit důvěru investorů a posílit bankovní systém, aby banky mohly poskytovat více úvěrů.

Newsletter