Co se to děje? Apple -14 %, Google -86 %, Amazon -87 %...?


AKTUALIZOVÁNO 08:38 07:59 • 4. července 2017

Tagy: Akcie, americké akcie, Apple, Google, Amazon, Microsoft

AKTUALIZOVÁNO – Dnešní asijské obchodování, resp. americký aftermarket, přineslo mnohým obchodníkům šok. Server Google Finance, Yahoo Finance a dokonce některé terminály Bloomberg ukázaly něco, co investoři sázející na „long“ předních technologických akcií nechtějí vidět ani v té nejhorší noční můře. Co se stalo?

Podle informací serveru CNBC se v noci z pondělí na úterý akcie společnosti Apple, Google, Amazon a Microsoft a pár dalších shodně zastavily na ceně 123,47 dolarů za kus. Pro nakousnuté jablko to představovalo propad o více než 14 %, Google (Alphabet) tím pádem spadl o zhruba 86,5 %, Amazon o více než 87 %. Microsoft si připsal něco málo přes 79 %. Rostl i titul společnosti Zynga, u kterého se objevilo více než +3000 %.

Nebojte se, není potřeba panikařit, ať už chcete prodávat či nakupovat. Provozovatel burzy Nasdaq serveru CNBC potvrdil, že tato čísla vznikla kvůli testovací chybě (chybné použití tzv. neveřejných obchodních výsad), která byla následně přenesena na třetí strany poskytující obchodní data.

„Jakožto součást běžného procesu nám během testu vznikla chybná distribuovaná testovací data, která byla určitými třetími stranami nevhodně použita dál,“ řekl pro CNBC tiskový mluvčí Nasdaq s tím, že burza aktuálně pracuje na tom, aby celou situaci co nejdříve vyřešila.

Obchodování s výše zmiňovanými tituly nebylo v době aftermarketu nikterak ovlivněno. Někteří tradeři v Hong Kongu podle serveru Financial Times zaregistrovali hrstku obchodů, které však byly následně zrušeny. Mnozí asijští obchodníci rovněž zaznamenali řadu dotazů, které se týkaly především toho, zda se nejedná o tzv. flash crash. Terminál Bloomberg pak u všech zasažených akcií použil opatření, které při zvýšené volatilitě pozastavuje obchodování.

Tzv. flash crash je situace, kdy na burze určitého investičního instrumentu pozorujeme zcela náhlý a výrazný propad cen, jehož délka trvání je však minimální. Cena se po bleskovém propadu následně vrátí na zhruba stejné úrovně před crashem. Asi nejznámější případ byl pozorován na Wall Street 6. května 2010.

„V dnešních dnech si možných chyb všímáme víc než kdy jindy,“ řekl pro Financial Times Mohammed Apabhai, šéf asijsko-pacifického obchodování v Citigroup. „Pád o 10 % signalizuje, že obchodníci přehodnocují hodnotu titulu, zatímco propad o 85 %, a to přímo na newyorské burze, už značí něco zcela jiného,“ dodal.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.