Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Centrální banky hrají nebezpečnou hru

Světové trhy během léta výrazně posílily díky příznivým krokům centrálních bank v čele s Bank of England, která zahájila nové kolo kvantitativního uvolňování s cílem absorbovat šok po výsledku referenda o brexitu. Výsledek volby nedokázal zničit důvěru v britský státní dluh a britské akcie i globální trhy si s úlevou vydechly. Na druhé straně Atlantiku se zdá, že největší světová centrální banka, americký Fed, se vzhledem k neslaným, nemastným údajům o americké ekonomice drží zpět a neplánuje další zvyšování úrokových sazeb. Pokud jde o ECB, ta hlasitě oznámila nadcházející přehodnocení své politiky na svém jednání 8. září, což zvýšilo očekávání dalšího možného uvolňování.

V Japonsku slíbila vláda Šinzó Abého novou a výraznou fiskální expanzi i přesto, že vláda už před ohlášením nejnovějšího stimulu měla největší deficit z rozvinutých trhů ve výši téměř 7 % HDP. Bank of Japan jistě dokáže více než pokrýt vládní výdaje díky rychlému tempu nákupu aktiv ve výši cca 15 % HDP ročně.

Tato oslava nedozírné likvidity centrálních bank znamená, že se globální trhy vrátily do světa postaveného na hlavu, ve kterém nekvalitní údaje spouští očekávání dalších opatření centrálních bank vedoucí k likviditě, což zase dále podporuje rostoucí spirálu zvyšování cen aktiv. Například americký index S&P 500, který v srpnu zažil několik rekordních maxim, a to i přesto, že analytici snížili předpověď pro velké americké firmy na šest čtvrtletí dopředu a ve třetím čtvrtletí se očekává pokles výnosů o 0,6 % – tedy nejhorší propad od finanční krize. A minulý pátek přišla nepříjemná červencová zpráva o maloobchodním prodeji v USA. Akcie samozřejmě uzavřely na rekordním maximu.

Centrální banky hrají nebezpečnou hru, pokud dovolují, aby ceny aktiv šplhaly stále výš bez podpory ekonomických a výnosových fundamentálních ukazatelů. Co může být více deflační než nevyhnutelná korekce trhů aktiv, která nalomí důvěru a zničí bohatství, i když jen na papíře? A vzhledem ke stále výraznějšímu kontrastu mezi fundamentálními ukazateli a trhy se naskýtá otázka: v jakém okamžiku začne být představa trhu, že Fed je naprosto slepý k přehřátému trhu aktiv, nebezpečná? Koneckonců, od dob Greenspanova projevu o „nesmyslném elánu“ v roce 1996, který způsobil významný, byť krátkodobý, propad amerických aktiv, se nic podobného nestalo.

Centrální banky zvyšují dávky. Tržní doping sahá po rekordech

A nyní nás čeká výroční symposium Fedu, které se koná v Jackson Hole ve Wyomingu. Je to největší setkání světových centrálních bankéřů, kteří spolu diskutují o politice. Letos bude přítomna guvernérka Fedu Janet Yellenová a její projev se očekává 26. srpna. Vybere si tuto chvíli, aby naznačila, že Fed neschvaluje globální propojování rizikových aktiv? Bylo by to ironické, protože právě v tento den v roce 2010 se tehdejší šéf Fedu Ben Bernanke rozhodl ohlásit v projevu v Jackson Hole politiku kvantitativního uvolňování, která vyslala světové trhy vzhůru a dolar v podstatě zdrtila. Sledujte trhy aktiv, zejména zajímavé rozvíjející se trhy a jejich měny, a sledujte také sílu dolaru, pokud Yellenová mrkne a ohlásí opačný postup než kdysi Bernanke. Příliš v to ale nedoufejme.

 

Newsletter