Moody’s: Čínský dluh rizikem, vláda ale zasáhne...


07:45 • 27. dubna 2016

Tagy: Moody's, rating, Čína

Vysoká míra zadlužení v Číně představuje riziko, bezprostřední globální finanční krize však podle Moody’s pravděpodobná není. Obavy z čínského dluhu v posledních měsících v kontextu širšího zpomalení druhé největší ekonomiky světa vzrostly. Vlivní investoři, například Kyle Bass a George Soros, také varovali před čínskou úvěrovou krizí. Bass navíc poukázal na přítomnost „tikající časované bomby“ v čínském bankovním systému. Tyto obavy rovněž odráží v posledních měsících menší nadšení v posouzení bonity Číny.

 

Moody‘s má na státní dluh Číny s negativním výhledem rating AA3 – čtvrtý nejvyšší rating. Výhled byl upraven a zveřejněn letos v březnu kvůli rostoucímu vládnímu dluhovému zatížení a „značným podmíněným závazkům,“ poznamenala Moody‘s v té době. Standard & Poors zkrátila čínský výhled ratingu v březnu na negativní. Přes jeho varování Moody’s odhaduje, že mají úřady otěže problému pevně v rukou a provedou nezbytné kroky k ustálení. „Nejen, že úřady vědí, jaká je situace, ale mají nástroje, záměr a ochotu zabývat se otázkou vysokého zadlužení,“ poznamenala CNBC Atsi Sheth z Moody’s.

„Růst Číny a její růstový výhled je stále poměrně robustní. Jedná se ekonomiku s nízkými příjmy, ´hrající tzv. catch-up model´… Hodně čínského dluhu je stále generováno ´doma´. Jsou zde domácí úspory, které takovéto vytváření dluhů umožnily, na rozdíl od zahraničních půjček… To dává určitou stabilitu a oporu,“ dodala Sheth. Domácí zadlužení dosahuje 200 procent hrubého domácího produktu. Rozsah čínského dluhu ve srovnání s jinými zeměmi na podobné úrovni je „velmi vysoký“, poznamenala Sheth. Podle Moody’s dosahuje čínský domácí dluh přesněji 196,8 procent HDP, což je zvýšení o 53,2 procentního bodu za pět let. Čínský zahraniční dluh je však na úrovni 15,6 procenta, což je agenturou Moody’s hodnoceno jako „low“.

 

Zadlužení v odvětvích, které ztrácejí zvýšení produktivity, ztrácejí růst výnosů nebo ziskovost bude také obtížné dluhy splácet, dodává Sheth. Ve zprávě vydané v úterý, Moody’s také poznamenává, že jsou „zvláště velké také závazky státních podniků (SOEs)“. Pasiva v čínském sektoru SOEs vzrostla v roce 2015 na zhruba 115 procent HDP. Pod 100 procenty byly v roce 2012, napsala agentura s odvoláním na ministerstvo financí. Nicméně, celková velikost závazků SOEs nadsazuje stupeň expozice pro tuto zemi, dodala Moody‘s. „Většina SOEs jsou finančně zdravá a nepředstavují riziko nutnosti přímé či nepřímé podpory vlády“ . Zatímco jeden ze způsobu zbavení se dluhu je nechat proběhnou default, čínská vláda pravděpodobně „nechce nechat stupňovat trend selhání,“ uzavřela  Sheth.

Hospodářský cyklus: Dozrává, nebo končí?

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.