Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Inflace nahrála ČNB, koruna dál míří na 27,00

Slabší meziměsíční vývoj tuzemské spotřebitelské inflace za měsíc červen dodala členům bankovní rady ČNB ospravedlnění pro zakotvení koruny vůči euru. Data i následný komentář ČNB k inflaci, která meziročně byla o 0,4 % nad prognózou centrální banky, trh přešel bez výraznějšího výkyvu. Naopak si vzal zpět část středečních ztrát a koruna drobně posílila. Během odpoledne opět testovala týdenní maxima pod úrovní 27,10, ale ta neudržela a končí den u hladiny 27,11 EURCZK.

Tuzemská inflace je nejvýš od prosince 2013

Ranní krátkodobé oslabení dolaru přes hranici 1,1100 EURUSD nenašlo dlouhodobější podporu a pohyb byl korigován. Naděje na dohodu s Řeckem pomáhala i dnes všem rizikovým aktivům přes poměrně ostré komentáře prezidenta ECB Draghiho o tom, že očekává spíše bankrot Řeků či německé kancléřky Merkelové, která si neumí představit další odpis řeckého dluhu.

Merkelová: Další odpis řeckého dluhu je vyloučen

Korekce ztrát na ropě spolu s akciovým trhem v Číně pomohla korigovat ztráty dolaru proti euru, které utrpěl za posledních 48 hodin. Odpolední vyjádření hlavního ekonoma MMF Blancharda, že scénář růstu amerického dolaru je stále na stole a americká ekonomika nejsilnější z velkých ekonomik světa, ponechal dolar v úzkém rozmezí k euru a v závěru dne hlavní měnový pár obchoduje na hladině 1,1030 EURUSD.

Tento způsob boje s propadem trhů…

Soudruzi! Ten propad musíme zastavit!

Vývoj do konce týdne zůstane v zajetí hlavních zpráv z Řecka, které má do dnešní půlnoci předložit sadu opatření, dále vývoje cen komodit a obecně averze k riziku. Týdenní vývoj na EURUSD nicméně potvrzuje, že nízká viditelnost ať už na načasování růstu amerických sazeb, vývoji v Číně nebo ohledně situace v Evropě nenahrává jasnému trendu a kolísavost zůstává vysoká.

Newsletter