Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

American dream? 40 % Američanů preferuje socialismus před kapitalismem

Spojené státy americké kdekomu navozují představu země, kde si každý může splnit onen pověstný americký sen. Avšak zdá se, že takto USA vnímají všichni ostatní, jen ne samotní Američané. Corporate America už nebudí nenávist jen u cizích, ale i u domácích. Co se to v zemi, která se přímo zrodila ze svobody, stalo?

Spojené státy jsou tradičně vnímány jako jedna z nejsvobodnějších zemí světa. A i když liberalismus (v našem evropském smyslu) spojený s USA může být v některých ohledech spíše symbolem než realitou, kapitalismus ve svém nejryzejším významu měl nejvíc příznivců vždy právě tady. I proto jsou zjištění studie American Culture and Faith Institute, která ve svém článku na serveru EndOfTheAmericanDream.com cituje Michael Snyder, jedním slovem šokující. Výsledek výzkumu prováděného mezi dospělými Američany naznačuje, že 4 z 10 z nich upřednostňují socialismus před kapitalismem.

Corporate America? Sami Američané v ní nevěří

Stejně znepokojivě vypadají i čísla z dalších studií. Jedná se například o výzkum Gallup poll, který v roce 2016 zjistil, že 55 % Američanů pod 30 let má „pozitivní pohled na socialismus“. Studie z Harvardské univerzity citovaná The Washington Post podává podobný obrázek: 51 % Američanů pod 30 let „nepodporuje kapitalismus“. Zdá se tedy, že prostředí velkých a mocných korporací, které bývá spojováno s vysokou nerovností, vyvolává (nejen) u mladé generace Američanů stále větší odpor.

A to není všechno. Spousta Američanů je také přesvědčena o tom, že to se Spojenými státy jde v poslední době z kopce. Na otázku, zda se USA vyvíjejí správným směrem, odpovědělo v nedávném výzkumu MSN kladně pouze 37 % Američanů. Nicméně, jak ukazuje následující graf zpracovaný serverem Business Insider, názory na tuto záležitost se značně liší, pokud si rozdělíme respondenty v závislosti na jejich politické příslušnosti. 

Je velká vláda překážkou pro svobodu a štěstí občanů?

Vzhledem k současné situaci na americké politické scéně není žádným překvapením, že velkou většinu škarohlídů tvoří voliči Demokratické strany. Zatímco v rámci voličské základny republikánů si myslí, že se USA vyvíjejí správným směrem 71 % účastníků výzkumu, u demokratů je to pouhých 5 %. Podobně dopadly i odpovědi na druhou otázku, která zjišťovala, zda se hrdost na to, že jsou Američané, v posledních letech u respondentů zvýšila, či snížila. Zatímco v rámci skupiny respondentů-republikánů odpovědělo 60 %, že se zvýšila, a 33 %, že zůstala stejná, u demokratů uvedlo 67 % respondentů, že jejich národní hrdost poklesla.

Proč jsou jedni bohatí a druzí chudí? Republikáni vs. demokraté

Newsletter