Američané nenávidí Wall Street


22:13 • 9. června 2016

Tagy: americké akcie, Akcie, Wall Street, finanční krize

Americké akcie dnes hromadně klesly. Index S&P 500 a Dow Jones odepsaly více jak -0,1 %, technologický Nasdaq dokonce více jak -0,3 %. Tolik očekávané rekordní hodnoty se tak pozvolna vzdalují. Hlavní benchmarky jako by se kály za poslední šetření o tom, koho Američané nejvíce nenávidí. Ano, je to tak, číslem jedna v pomyslném seznamu nenávisti je Wall Street.

I přesto, že od poslední krize uplynulo dost let, Američané stále opovrhují bankami. Výzkumu, který provedla společnost SurveyMonkey, se zúčastnilo více jak 10 tisíc respondentů. Ti měli odpovědět na otázku, které americké společnosti ze seznamu Fortune 100 jsou podle nich zkázou pro celou zemi. Tři z pěti prvních vyjmenovaných jmen patřily právě bankovním institucím. Mezi ty „nejvíce bezohledné“ banky pak patří Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Bank of America a Morgan Stanley.

Pravým opakem těchto „zrůd“ jsou technologické společnosti. Ty byly v rámci šetření označeny za firmy, které mají na globální svět vůbec ten nejlepší vliv. Potvrzuje to i fakt, že první čtyři nejoblíbenější firmy patří právě do technologického sektoru. Zatímco  v bance na Wall Street by nechtěl pracovat téměř nikdo, hned deset tech firem se dostalo do první desítky nejžádanějších.

Rozdíl mezi Wall Street a Silicon Valley je tak evidentní. Lidé jednoduše nemohou zapomenout na to, jak americké banky přivedly společnost, a to nejen tu americkou, do jedné z největších krizí, kterou lidstvo pamatuje. Nebylo tomu tak vždycky. Záznamy serveru Gallup ukazují, že v 70. letech vyjádřilo zhruba 60 % Američanů svou důvěru právě bankám. Až do roku 2007 se toto číslo drželo na 50 %, zlom však přišel s nástupem krize, kdy důvěra spadla na pouhých 21 %.

Nic, čím by se Wall Street mohla chlubit. Ovšem pravdou je, že ne všechny průzkumy jsou tak negativní. S nástupem přísnějších regulací a osekání astronomických platů se ukazuje, že někteří lidé svou ztracenou víru v banky opět, velice pozvolna, získávají zpátky. Potvrzuje to například šetření společnosti Harris Group. Celkem 37 % respondentů jejího výzkumu si myslí, že bankovní sektor má „dobrou reputaci“. Pro srovnání, toto číslo v době krize dosahovalo pouhých 11 %.

Inu, milá Wall Street, máš stále co dohánět, ale jsi na dobré cestě….

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.