Koho nejvíce zasáhne automatizace? Asii, ale i Českou republiku


18:33 • 22. dubna 2017

Tagy: Průmysl 4.0, Technologie, Ekonomika, trh práce, rozvojové trhy

Ač si to mnozí nechtějí přiznat, čtvrtá průmyslová revoluce klepe na dveře čím dál silněji. Roboti a další hi-tech vymoženosti zamíchají kartami nejen ve společnosti, ale také v globálním uspořádání zemí. Některé ekonomiky budou totiž věkem umělé inteligence zasaženy mnohem více než jiné.

Kdo budou vítězové a poražení? Tuto otázku si ve svém výzkumu položili Michael Chui, James Manyika a Mehdi Miremadi z McKinsey Global Institute (MGI). Ekonomové analyzovali data 46 zemí, které zahrnují 80 % globální pracovní síly, přičemž u každé z nich zkoumali potenciál automatizace.

Zhruba polovina dnešních pracovních aktivit skýtá v blízké budoucnosti potenciál automatizace. Mezi zkoumanými 46 zeměmi se však tento potenciál liší, přičemž se pohybuje mezi 40 a 55 %. Tyto rozdíly se odvíjí především od sektorového uspořádání jednotlivých ekonomik.

Pokud se například podíváme na dvě na první pohled stejně vyspělé ekonomiky, jako je Japonsko a USA, zjistíme, že potenciál automatizace u Japonska je významně vyšší. V asijské zemi pracuje mnoho lidí na standardních pracovních místech ve výrobě, dále pak také v jednodušších kancelářských a administrativních profesích.

To z Japonska dělá mezi asijskými státy ekonomiku s nejvyšším potenciálem automatizace. Naproti tomu v USA pracuje více lidí v managementu a v inženýrských pozicích, kde je potřeba využití zvláštních odborných znalostí, což počítače zatím nedokážou.

Tabulka ukazuje, jak velké procento pracovních aktivit (či podíl v současnosti odpracovaných hodin) v jednotlivých zemích by mohlo být automatizováno s technologiemi, které jsou v současné době již vyvinuty.

„Vítězem“ za Evropu je Česká republika, kde by umělou inteligencí mohlo být nahrazeno 52,2 % pracovních aktivit. Ještě výrazněji by mělo být ovlivněno Japonsko z 55,7 %, kde je potenciál automatizace vůbec nejvyšší. Tomu šlape na paty Thajsko s 54,4 %. Velký potenciál automatizace skýtají také latinskoamerické ekonomiky Peru a Kolumbie, kde by umělou inteligencí mohlo být nahrazeno 53 % pracovních aktivit.

Naopak relativně nejmenší potenciál automatizace skýtá bohatý Kuvajt s 41,1 % a nejvyspělejší evropské státy, jako je Norsko (42,2 %), Velká Británie (42,8 %) či Francie (43,1 %). Ty se umístily i za USA, kde by mohla umělá inteligence nahradit 45,8 % pracovních aktivit.

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.