Jak banky profitují z FinTech inovací?

Digitální pokrok rozpoutaný chytrými startupy dělá problémy mnohým finančním organizacím. Některé jim to už ale začínají vracet.

V první FinTech vlně byly v hlavní roli nově vzniklé společnosti, které si chtěly získat trh a zákazníky nabízením služeb, jako jsou peněžní převody, směna cizích měn nebo dokonce půjčky. Teď žijeme ve světě, ve kterém by se Apple, společnost proslavená výrobou smartphonů, mohl stát třeba i bankou. Minulý rok vzniklo ve Velké Británii hned několik takových menších „vyzyvatelů“ včetně Atom Bank, která začala nabízet spoření a následně také hypoteční služby. V roce 2017 jsou očekávána další rozšíření jejích služeb.

Sílící expanze

Giganti v celosvětovém technologickém sektoru dnes musí chtě nechtě věnovat pozornost odvětví FinTech. Například čínský obchodní online gigant Alibaba se již nějakou dobu zaměřuje na slibné FinTech společnosti v rámci svých plánů globálního rozšiřování.

To vše přispívá k tomuto dynamicky se rozvíjejícímu sektoru. Podle KPMG dosáhly loni celosvětové venture kapitálové investice do FinTech společností rekordu, a to 13,6 miliardy dolarů. V součtu se tak jedná o sumu 24,7 miliardy dolarů.

Sílící konkurence

Nyní se zdá, že se finanční poskytovatelé snaží získat zpátky přívlastek „fin“ ze slova FinTech. A jak technologie dozrává, společnosti nabízející tradiční finanční služby se ji snaží osvojit, neboť vidí možnosti, které mohou vylepšit jejich interní obchodní procesy, také snížit náklady a zlepšit konkurenceschopnost.

„Před dvěma lety jsme se domnívali, že FinTech představuje pro banky takovou hrozbu, kterou nemohou zvládnout. To se ale změnilo. Dnes většina FinTech společností nenarušuje finanční trh, ale dává ostatním možnosti, jak se dále rozvíjet, a to je velmi zajímavý posun,“ říká Keith Fingleton, vedoucí technologického poradenství pro finanční služby IDA Ireland.

Newsletter