Který čínský strašák děsí manažery nejvíce?

Není tomu tak dávno, kdy byla Čína jedním z faktorů, který doslova děsil investory a manažery z celého světa. Více jak 150% propad čínských akciových trhů se přelil i do největších světových trhů, aby tak vyvolal silnou vlnu výprodejů.

Poté, co prvotní panika odezněla, se objevil další problém, a to v podobě nedosažení 7% cíle tempa růstu druhé největší ekonomiky světa. I přesto, že oficiální data ukázala o něco lepší než očekávaný výsledek (za 3Q 2015 se dle serveru CNBC produkt Číny dostal až na 6,9 % při očekávání na 6,8 %), mnozí investoři to považují za pouhý uměle vytvořený konstrukt čínské garnitury.

Dnes se objevil další strašák, na kterém se shodlo několik známých manažerů. Možným startérem dalšího propadu trhů už není pouze další pokles tempa růstu čínského produktu, ale rovněž i náhlá devalvace jüanu (viz graf).

Před touto událostí varuje například David Tepper, miliardář a vlastník společnosti Appaloosa Management, který během nedávné Robin Hood Investor‘s Conference řekl, že čínská měna je silně nadhodnocená, a proto je potřeba, aby co nejrychleji oslabila. Jeho slova pak potvrdil i Crispin Odey, zakladatel Odey Asset Management, který předpovídá devalvaci jüanu o minimálně 30 %. Výčet pesimistů pak uzavírá americká banka Goldman Sachs, která považuje výrazné oslabení čínské měny jako hlavní hrozbu obnovy rozvojových trhů.

Čínská ekonomika je silně zatížena rostoucím počtem nesplacených dluhů a propadajícího se exportu, který nezachránilo ani srpnové umělé oslabení čínské měny vůči dolaru o zhruba 1,9 %. V rámci snahy o záchranu tempa růstu čínské ekonomiky se tedy nabízí jako první další devalvace jüanu jakožto způsob, ze kterého by měl profitovat především čínský export.

Jüan jako mezinárodní rezerva

Možné další oslabení čínské měny je rovněž spekulováno v souvislosti se snahou vytvořit z jüanu světovou rezervní měnu. Právě to stálo i za srpnovým oslabením, jež mělo měně pomoci k dosažení podmínek potřebných k tomu, aby se dostala do rezervního koše měn, který sleduje Mezinárodní měnový fond.

Faktem je, že se čínská měna již vrátila na úrovně, kde se nacházela před zmiňovaným umělým oslabením. Právě to však moc nesvědčí dosažení vytyčených cílů. Royal Bank of Canada je přesvědčena, že pokud chce Čína opravdu dosáhnout cíle růstu na 6,5 % během příštích pěti let, je potřeba, aby jüan oslabil vůči dolaru do konce roku 2016 minimálně o 8 %.

Newsletter