Digitální čínská měna na obzoru? To si ještě počkáme…

Pokaždé, když se vláda pokusí zrušit něco, co mají lidé rádi, obvykle nakonec neuspěje. Ať jde o prohibici, gamblerství či digitální pirátství, z historie vyplývá, že opatření vlády v tomto směru bývají zpravidla účinná pouze v krátkém období. Není tedy divu, že se čínská centrální banka po několikaměsíčním stíhání bitcoinu rozhodla digitálními měnami raději inspirovat, než proti nim bojovat.

Již koncem loňského roku si Čínská lidová banka (PBOC) začala pohrávat s myšlenkou vytvoření vlastní digitální měny. Na semináři v Pekingu 20. ledna tohoto roku pak vyzvala řadu představitelů respektovaných vzdělávacích a finančních institucí k bližšímu prozkoumání potenciálu nové a v podstatě unikátní kryptoměny.

Čínští podnikatelé: Konec Made in China, odteď budeme vyrábět v USA

Začátkem března se objevily první zprávy, že nová čínská digitální měna, lidově označovaná jako ChinaCoin, byla úspěšně otestována při vypořádání transakcí na mezibankovním dluhopisovém trhu. Podle guvernéra čínské centrální banky Zhou Xiaochuana však k jejímu plnému přijetí bude zapotřebí ještě minimálně deset let.

Za účelem vybudování potřebné infrastruktury PBOC zřídila speciální výzkumný blockchain institut, do kterého momentálně hledá nové posily.

„Čínská lidová banka nabízí šest pracovních pozic pro vývoj softwarového a hardwarového rámce digitální měny,“ hlásá inzerát výběrového řízení a dodává, že kandidáti se zkušenostmi z oblastí blockchainu a Big Data budu preferováni. „Kandidáti musí mít magisterský nebo doktorský titul v oboru počítačových věd, informatiky nebo kryptografie,“ upřesňuje oznámení.

Od digitálního renminbi si čínská vláda slibuje především lepší schopnost kontroly a monitoringu finančních toků, což by mělo vést k posílení finanční stability a prevenci proti finančním krizím. Nový systém by rovněž měl podstatně omezit praní špinavých peněz a zabránit ostatním finančním zločinům.

Ale PBOC není jedinou světovou centrální bankou, která usiluje o zavedení vlastní digitální měny. Například Bank of England společně s vědeckými pracovníky z University College v Londýně již nějaký čas pracují na vývoji digitální měny pro centrální banky zvané RSCoin. Mezi další instituce, které oznámily snahy o vytvoření vlastních kryptoměn, pak také patří Bank of Canada, Reserve Bank of Australia či centrální banka Ruské federace.

Čína má problém. V zemi řádí zombie

Newsletter