Jak zařídit, aby roboti vytvořili práci pro celou planetu?

Lidstvo stojí na hranici významných změn pracovního trhu a efektivity pracovní síly. Miliony zaměstnaneckých míst budou ovlivněny změnami automatizace výroby. Jak zajistit, aby tato transformace proběhla co nejlépe a lidé se bezpečně adaptovali na novou práci? Odpovědi přinesl příspěvek Stephana Kasriela pro World Economic Forum.

Pokaždé, když lidé hovoří o tématu robotizace, objeví se mnoho nervozních reakcí a odmítavých postojů. To je přirozené, vždyť nové technologie mají obrovský vliv už na dnešní každodenní život. Lidé se vždy bojí neznámého a aktuálně prostě stále neví, co je čeká. Podle ředitele firmy Upwork Stephana Kasriela je dobrou zprávou, že lidé stále mohou přerod v automatizovanou budoucnost ovlivnit k co nejlepšímu obrazu.

Vždy je jednodušší si představit pracovní místa, která budou robotizací zničena, než ta, která budou díky větší efektivitě ekonomiky vytvořena. Kasriel ve svém článku pro WEF představil šest klíčových bodů, jak se bude transformace vyvíjet.

Očekávejte chaos i zrychlení

Svět se nachází uprostřed čtvrté průmyslové revoluce. Lidé se budou brzy muset přeorientovat na nové druhy zaměstnání a vztah mezi zaniklými pracovními místy a nově vytvořenými naneštěstí není plynulý. Krátkodobě tak tyto změny způsobí velké nerovnosti mezi nespočtem sociálních skupin. Klíčem k tomuto problému podle Kasriela je, aby se lidé udrželi v obraze s novými technologiemi.

Elon Musk: Umělá inteligence? Nebezpečnější než KLDR!

Podle studie od McKinsey a OECD projde největší změnou práce, která vyžaduje opakující se procesy. Část pracovního dne určitých profesí tedy bude nahrazena automatizací, nepůjde však o tolik  pracovních míst, jako se dříve předpovídalo. Umělá inteligence by měla ideálně odstranit nudné pracovní procesy a umožnit lidem se zaměřit na složitější řešení situací a problémů, které v zaměstnání u určitých operací nastávají.

Středně náročná zaměstnání budou nejproblémovější

OECD ve svém výzkumu uvedlo, že devět procent zaměstnání ve Spojených státech je z principu možné automatizovat. Největší dopad to bude mít na lidi se středně pokročilými schopnostmi. Pro ty níže kvalifikované se snadněji najdou nová pracovní místa.

Pokud se ale středně vzdělaní lidé dostatečně nerekvalifikují, budou v důsledku automatizace nuceni vzít méně náročné práce za menší mzdy. To by postupně vedlo k převisu nabídky nízko kvalifikované pracovní síly na trhu a dalšímu snížení platů této třídy.

Při tomto scénáři tak bude méně dostatečně kvalifikovaných lidí, což zvýší jejich hodnotu na trhu a současně i mzdu. Ve výsledku by tak tato situace mohla způsobit větší příjmovou nerovnost. Aby se společnost vyhnula tomuto scénáři, musí zavčas reagovat poskytnutím vzdělání a novými pracovními místy.

Zuckerberg vs. Musk: Přestřelka o znalostech nabrala na obrátkách

Nová zaměstnání však budou jistě nerovnoměrně rozdělena. Dvojice ekonomů Daron Acemoglu a Pascual Restrpo v tomto směru zkoumala vliv robotů na pracovní místa v USA. Jejich závěrem byl velmi silný regionální dopad, ale menší celostátní. Dle  výzkumu s každým robotem v určitém urbanizovaném centru zaniklo 6,2 pracovních míst. Celostátně jich však na jednoho robota zaniklo o polovinu méně.

Dlouhodobě na tom můžeme vydělat

Stephan Kasriel ve svém článku také uvedl, že vývojáři nových technologií mají určitou společenskou zodpovědnost za nové vynálezy. Dle jeho názoru je nutné se na nové technologie dívat i z etického hlediska, protože budou formovat životy lidí.

Infografika: Kdy roboti zvládnou vše, co umí lidé?

Sečteno a podrženo na tom ale lidstvo může vydělat. Po průmyslové revoluci existovalo ve vyspělých státech stejné množství pracovních míst jako před revolucí, ale kvalita těchto zaměstnání se výrazně posunula k lepšímu. „My jako budovatelé budoucnosti musíme zodpovědně vyvíjet a implementovat nové technologie do každodenního života a zužitkovat ovoce naší práce. Musíme zajistit, aby umělá inteligence vytvořila příležitosti pro všechny, ne jen pro několik šťastlivců,“ uvedl Kasriel.

Newsletter