Šéf MOL: Chceme být lídrem českého trhu

Maďarský ropný holding MOL chce být jedničkou na českém maloobchodním trhu čerpacích stanic, a to jak z hlediska počtu stanic, tak i v objemu prodaných pohonných hmot. ČTK to dnes řekl generální ředitel společnosti v ČR Attila Dsupin. Po dnešním přebrání 125 pump od italské společnosti Agip bude MOL v ČR provozovat celkem 316 stanic a stane se dvojkou na trhu. Podíl prodaných pohonných hmot na celkovém maloobchodním prodeji v ČR se bude podle Dsupina nově blížit k 15 procentům.

Nejvíc čerpacích stanic v Česku má v současnosti společnost Benzina, která patří holdingu Unipetrol. Benzina provozuje 339 stanic, její tržní podíl na prodejích pohonných hmot činí 15,2 procenta.

MOL chce Slovenské elektrárne. 30 až 40 % do konce roku

Do kdy chce MOL cíle dosáhnout, nechtěl Dsupin specifikovat. „Doufáme, že toho dosáhneme co nejdříve,“ uvedl pouze. Připustil, že v současné době je prioritou skupiny sjednocení značek, které v Česku vlastní, do dvou – MOL a Pap Oil.

Holding již v květnu začal přejmenovávat 44 čerpacích stanic sítě Lukoil, které koupil loni. Proces dokončí příští týden, uvedla dnes firma. Následovat bude přejmenování stanic Agip a dceřiné firmy Slovnaft, které by mělo skončit příští rok. Zhruba 60 procent stanic skupiny v ČR má nést značku MOL, zbytek bude Pap Oil, kterou už koupil dříve. „Zároveň ale samozřejmě sledujeme možnosti dalších akvizic,“ připustil Dsupin.

Zvýšení objemu prodaných pohonných hmot plánuje ale i Benzina. Unipetrol má ve své strategii do roku 2017 plán, že na maloobchodním trhu dosáhne podílu 20 procent. „V tuto chvíli realizujeme několik projektů na výstavbu vlastních čerpacích stanic. Samozřejmě ale, pokud kdokoliv bude mít zájem odejít z trhu, a při nízkých palivových maloobchodních maržích tomu tak možná u některých menších hráčů bude, tak máme zájem posoudit případné akvizice,“ řekl ČTK generální ředitel Unipetrol Marek Świtajewski. „Nechci komentovat plány Unipetrolu, první volbou pro zákazníka chceme být my,“ uvedl dnes Dsupin.

Analytik společnosti Expensa Daniel Pospíšil upozornil, že je zajímavé, že v Česku vzniká v podobě MOL velký hráč, který není ze západních zemí, a přesto se mu daří a tradiční nadnárodní značky poráží. „Může to vést k odchodu těchto značek z trhu v ČR. V této souvislosti se mluví zejména o Shellu. Jejich čerpací stanice tu vznikly až v 90. letech a jsou na kvalitních místech, proto mají zřejmě vyšší cenu a nemají kupce,“ uvedl analytik. Shell v současné době v Česku provozuje 173 čerpacích stanic. Více pump než ona má kromě Benziny a skupiny MOL ještě rakouská OMV (215) a státní distributor paliv Čepro, který provozuje 190 stanic EuroOil.

Celkem je v Česku asi 3800 veřejně přístupných benzinových pump. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.

Newsletter