Vítězem dne koruna. Před bouří na měnách?


17:22 • 8. července 2015

Tagy: CZK, USDCZK, euro, EURCZK, EURUSD, EURCHF, eurozóna, měny, forex, koruna

Česká koruna se dnes držela v úzkém pásmu 27,10-27,15 vůči euru, ale v závěru dne opět testovala svá maxima od zakotvení koruny k euru v listopadu 2013 ze strany ČNB a míříla pod 27,10. Od této úrovně se odrazila zpět k 27,15. ČNB může být na trhu aktivní, celkově však platí, že robustní ekonomický růst v ČR i status bezpečného přístavu sehrávají svou roli.

Na měnových trzích je v současných dnech vidět zvýšená aktivita a rotace kapitálu. Slábnoucí růst čínské ekonomiky sebou táhne dolů ceny komodit a ty zase stahují tzv. komoditní měny jako novozélandský, kanadský či australský dolar. S tímto obchodem je spojen posléze nákup měn se statutem bezpečného přístavu, jako jsou japonský yen či švýcarský frank.

Česká koruna se na této vlně nákupů také veze a přebytek běžného účtu bilance státu spolu se stabilní prostředím domácí ekonomiky přeje nákupu korun ze strany mezinárodních investorů.

Dnešní vyjádření viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla o plánu opustit zakotvení nechává trh klidným. Hampl prohlásil, že by se tak mělo stát až v momentě potřeby růstu úrokových sazeb. Pokud se tedy na trhu neobjeví aktivita centrální banky, tendence koruny posílit bude patrná.

Rozdílnost náhledu na měny v regionu je evidentní. Polský zlotý v odpoledních hodinách své ztráty ještě rozšířil.

Euro dnes postupně odmazalo všechny ztráty ze včerejšího dne a opět se přehouplo přes hranici 1,1000 EURUSD. Během dne otestovalo denní maximum na 1,1070, ale tyto zisky neudrželo. Dnešní pohyb by tažen zejména pohyby na ostatních měnových párech a euro z toho těžilo.

Intervence švýcarské národní banky právě z důvodu posílení franku z úprku do bezpečného přístavu nutí hráče k nákupu eur z franku a spekulace na další zásah SNB tento obchod umocňuji.

Prodeje britské libry proti euru zase táhnou spekulace a sázka proti libře jako měně ovlivněné nedohodou s Řeckem a zavírání krátkých pozic v eur na tomto páru tak tlačí euro výše.

Jak je vidět, tak měnový trh naznačuje opět aktivitu investorů a rotaci kapitálu s nejasnou situací ať už v Číně nebo s Řeckem a může naznačit blížící se bouři.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.