RoklenFx: Koruna nečekaně posiluje pod 27,25 k euru


17:59 • 10. června 2015

Tagy: EURCZK, EURUSD, USDCZK, CZK, koruna, forex, ČNB, měnová politika, Mojmír Hampl

Česká koruna si ze středečního obchodování odnáší zisky vůči euru i americkému dolaru. Ke společné evropské měně nahlédla až k úrovni 27,23 EURCZK a pozice pod 27,30 hájí v závěru dne, což jí přináší půlprocentní zisk. K americkému dolaru se pak koruna těsně přiblížila hranici 24,00 USDCZK a v závěru dne posiluje o 0,7 % k 24,10. Ve středoevropském regionu si ještě lépe vedl polský zlotý se ziskem procenta k úrovni 4,14 EURPLN. Drobného posílení se dočkal také maďarský forint. Tamní centrální banka se vyslovila ve prospěch dalšího uvolňování měnových podmínek.

Posilování koruny můžeme připsat doznívajícímu překvapení ze vzestupu tuzemské inflace v květnu. Spotřebitelské ceny rostly nejsilněji od počátku roku, jak bylo zveřejněno v pondělí, a tempem vzestupu předčily odhady ČNB.

V parlamentu dnes hovořil viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl. Potvrdil, že ČNB bude hájit režim kurzového závazku na české koruně k euru nejméně do poloviny roku 2016. Za klíčovou přitom označil transparentnost odchodu z intervenčního režimu, jako riziko pak vnímá jen pozvolný, pomalý vzestup mezd. Květnová inflace nicméně ČNB svým tempem překvapila, stejně jako celkový výkon ekonomiky v prvním čtvrtletí roku a vývoj mezd.

Čtvrtek nepřinese zásadní tuzemská ani regionální makrodata, ekonomickou událostí dne se tak stanou americké maloobchodní tržby ve Spojených státech. Z nich se bude usuzovat na rétoriku Fedu po měnovém jednání v příštím týdnu.

Společná evropská měna euro si dnes zkoušela brát zpět zisky, které z části odevzdala v úvodu týdne. To se euru dařilo až do blízkosti 1,1390 EURUSD, další průběh obchodování ale přinesl korekci k úrovni 1,1300, kolem které se hlavní měnový pár pohybuje v závěru dne.

Obratem prošly zprávy, týkající se dohod mezi Řeckem a jeho věřiteli. Nadějné informace na úrovni zdrojů o rýsující se dohodě zchladilo prohlášení Evropské komise, že ta ani s posledním řeckým návrhem není spokojena. To bylo impulsem pro ústup eura. 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.