Citi: Globální ekonomika uvězněna ve smrtící spirále

Globální ekonomika se zdá být uvězněna ve smrtelné spirále, která by mohla vést k dalšímu oslabení cen ropy, k recesi a dalšímu „medvědímu trhu“, varují stratégové Citi. Někteří analytici, včetně těch ze Citi, ve svých predikcích otočili a staví se ke globální ekonomice v letošním roce více „bearish“. Zejména v kontextu lednového propadu akciových trhů a dalším slabým datům z Číny a USA.

Blíží se na trhy bouře? Napoví domy, klenoty i eskort

Globální ekonomika je tak podle stratégů Citi v čele s Jonathanem Stubbsem ve smrtelné spirále. „Silnější americký dolar, slabší ropa a komodity, slabší světový obchod, slabší rozvíjející se trhy (a globální růst) a tohle pořád dokola opakovat… V nekonečnu by to mohlo vést k ropnému Armageddonu, k silné a synchronizované globální recesi a k pořádnému „medvědímu akciovému trhu“.

Stubbs upozornil také na to, že makro stratégové Citi předpovídají, že by dolar mohl v roce 2016 oslabit, a že by cena ropy mohla dosáhnout dna. To  by mohlo znamenat světlo na konci tunelu. „Spirála smrti není v ničím zájmu. Racionální chování s největší pravděpodobností zvítězí“, uvedli analytici.

 

Chmurná vize analytiků firmy Citigroup. Dle jejích „finančních hodin“ se postupně blížíme do tzv. fáze čtyři, která je začátkem období kruté recese.

Posted by Roklen24 on Tuesday, 2 February 2016

 

Cena ropy klesla od poloviny roku 2014 o 70 procent. Za tu dobu vzrostl americký dolar o pětinu. Podle Mezinárodního měnového fondu vzrostla světová ekonomika za rok 2015 o 3,1 procenta a v roce 2016 očekává MMF expanzi o 3,4 procenta a o 3,6 procenta v roce 2017. Prognóza však odráží očekávání postupného zlepšování v zemích, které jsou v současnosti spíše v ekonomické tísni. Jde zejména o Brazílii, Rusko či země Středního východu. Citi však odhaduje, že světová ekonomika proroste v roce 2016 pouze o 2,7 procenta.

 

Nový Roklen index blahobytu za leden ukázal, že Češi si koupí za svou mzdu jen 30,7 % toho, co průměrný Němec. Ve srovná…

Posted by Roklen24 on Friday, 5 February 2016

 

Obecně lze říci, že vyspělé ekonomiky zaznamenávají mírné oživení. Mnoho rozvíjejících se ekonomik a trhů je ale naopak pod tlakem kvůli Číně, nižším cenám komodit a odlivu kapitálu. Stubbs dodává, že by se politici měli v následujících týdnech a měsících snažit získat důvěru. „To je zásadní pro vyhnutí se řádné globální recesi a nebezpečné nákaze napříč finančními trhy. V sázce je mnoho, možná více, než bylo v období po druhé světové válce,“ řekl.

Bank of America: Praděpodobnost recese USA roste

V lednu bylo ve Spojených státech vytvořeno pouze 151 tisíc nových pracovních míst – jedno z posledních znamení, že největší ekonomika světa zpomaluje. Ekonomové se obávají průmyslové nebo výrobní recese po několika varováních v podobě ročních výdělků, nedávné slabé výrobní činnosti a poklesu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.

Newsletter