Jak rubl, ponechán svému osudu, změnil Rusko?

Slabší měna těžce zasáhla spotřebitele, pomohla však producentům ropy. Dnes je to přesně rok, co ruská centrální banka nečekaně ukončila devizové intervence na rublu. V pěti grafech (viz galerie článku) je vidět, jak rozhodnutí ruské centrální banky nechat měnu v režimu „free float“ s cílem pozvednout měnu převrátilo ruskou ekonomiku.

Nekontrolovatelná inflace

Rubl ztratil oproti americkému dolaru asi 30 procent. Inflace dosáhla 13letých maxim, čemuž se centrální banka snažila čelit opakovaným zvyšováním úrokových sazeb až na 17 procent. Ruská centrální banka již z tohoto nouzového zvýšení sazeb hodně ubrala. Aktuálně je na 11 procentech.

Rostoucí chudoba

Nekontrolovatelná inflace narušila kupní sílu spotřebitelů. Výsledný pokles mezd a disponibilního důchodu byl tak dramatický, že mnoho Rusů uvrhl do chudoby. Světová banka předpovídá, že Rusko zažije poprvé od finanční krize z let 1998 – 1999 výrazné zvýšení nárůstu chudoby. Od roku 2000, kdy se moci chopil prezident Vladimír Putin a začaly stoupat ceny ropy, se téměř zdvojnásobila.

Je už Rusko na dně?

Pokles platů

Ten už zažilo Rusko také několikrát v historii. Ruský trh práce se totiž přizpůsobuje těžkým časům spíše snížením platů a snížením počtu pracovních hodin, než propouštěním zaměstnanců. Míra nezaměstnanosti, která byla v listopadu 2014 na úrovni 5,2 procenta, setřásla krátký vzestup a vrátila se zpět na listopadovou úroveň.

Sbohem cestovní ruchu

S poklesem příjmů spotřebitelé snížili výdaje a také apetit u drahých nákupních zvyklostí. Cestují méně do zahraničí a přešli na ruské značky potravin. Zákaz dovozu některého zboží na vrcholu slabého rublu znamenal, že vyhledávané zahraniční zboží je momentálně tabu.

Vývozci ropy

Klíčoví ruští producenti ropy mají z oslabení měny prospěch díky daňovému systému a skutečnosti, že jsou jejich náklady převážně v rublech, příjmy pak v cizích měnách. Zejména tento fakt jim pomohl čelit ztrátám z propadu cen ropy. Vláda nyní zvažuje uvalit na ropné a plynárenské společnosti daň, která by omezila vývozcům ropy přínosy z devalvace rublu.

Newsletter