Dividenda nula? Deutsche Bank chystá generální úklid


16:34 • 8. října 2015

Tagy: Deutsche Bank, Akcie, dividenda

Poprvé po bezmála šedesáti letech by akcionáři německé bankovní jedničky Deutsche Bank mohli přijít o svou odměnu ve formě dividendy. Banka totiž po náročném období stojí před úkolem udělat si pořádek ve vlastních řadách, neboli zásadně seškrtat náklady a posílit kapitálovou pozici. Co víc, dnes vyslala na trh „profit warning“, v němž varuje před výraznou ztrátou.

Za třetí čtvrtletí pravděpodobně oznámíme ztrátu ve výši 6,2 miliardy eur, uvedla banka. Tato nejhlubší kvartální ztráta za více než deset let jde na vrub objemným odpisům a právním nákladům. Finální čísla za třetí čtvrtinu roku banka odhalí 29. října a s nimi také detaily svého nového strategického plánu. John Cryan, jeden ze dvou prozatímních výkonných šéfů banky „zdědil“ úkol snížit do roku 2020 náklady o 15 procent a osekat divizi investičního bankovnictví zhruba o pětinu do tří let. Podle dosavadních informací se Cryan chystá propustit až 23 tisíc lidí, což je zhruba čtvrtina celkové pracovní síly.

Někteří analytici nicméně již nyní nové, od července fungující vedení kritizují, že v restrukturalizaci není dost důsledné. „Investoři doufají, že odpisy dneška jsou zisky zítřka,“ uvedl jeden z nich. Deutsche dnes oznámila očekávaný odpis za třetí čtvrtletí ve výši 5,8 mld. eur, související s omezením investičního bankovnictví i plánu vyčlenit drobné bankovní služby Postbank. Banka navíc o 1,2 mld. eur posílí rezervy na budoucí právní spory.

Co ovšem zajímá akcionáře především, je dividenda. Tu banka vyplácí každoročně od roku 1957 a od roku 2008 ji nesnížila. V loňském roce vyplatila 75 centů na akcii.

Deutsche Bank plánuje prodej divize Postbank i prodej podílu v čínské bance Hua Xia Bank. Deutsche Bank nyní pracuje na realizaci programu, jehož cílem je omezit globální aktivity banky a zaměřit se hlavně na ty regionální. Již dříve naznačila, že se hodlá stáhnout z některých zemí a v září uvedla, že ukončí aktivity v oblasti investičního bankovnictví v Rusku.

Bance také hrozí několik právních sporů. Mimo jiné je vyšetřována kvůli podezření z manipulace s měnovými kurzy a kvůli obchodníkům stykům z Íránem, které podléhaly embargu.

Akcie Deutsche Bank hodinu před závěrem obchodování ztrácejí 1,5 % a obchodují se poblíž úrovně ze začátku roku. 

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.