Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Moskva připravena na „zmrazení“. Pomůže i Trump

Ropa roste o více jak dvě procenta. Co je motorem těchto čísel? Pozitivní výhled, ke kterému přispěl nejen Vladimír Putin, ale rovněž i sám příští prezident USA Donald Trump.

Začněme ale popořadě, a to hned u Vladimira Putina. Ten během svého včerejšího rozohvoru na sjezdu Ekonomického seskupení Asie a Tichomoří jasně uvedl, že nevidí žádné překážky k tomu, aby členové OPEC na konci tohoto měsíce dosáhli oficiální dohody o zmrazení ropné produkce. Rusko jako takové je ochotno zastropovat svou těžbu na aktuálních úrovních s tím, jak podle Putinových slov došlo na smazání výrazných rozdílů mezi světovými exportéry.

„Zda bude dohody dosaženo, nemůžu říci na sto procent. Existuje však vysoká pravděpodobnost, že tomu tak bude,“ přepisuje Putinova slova agentura Bloomberg. „A hlavní rozpory v rámci OPEC? Pokud ještě eliminovány nebyly, rozhodně eliminovány být mohou. Zmrazení na aktuálních těžebních úrovní pro nás (Rusko) rozhodně není žádný problém.“

První nástřel možného zmrazení vzešel na konci září, a to na základě neoficiálních jednání členů i nečlenů OPEC. Tehdy nastavené limity dosahují denního rozmezí 32,5 až 33 milionů barelů ropy. Zda budou tato čísla potvrzena, případně ještě pozměněna, se ukáže až 30. listopadu, kdy ropný kartel zasedne na svém tradičním sjezdu ve Vídni.

Přejde Putin od slov k činům? Má cenu věřit v OPEC?

Pravdou je, že Rusko, byť nečlenská země, má velký zájem na tom, aby se země dohodly. Jen samotná spekulace o možné dohodě a následný růst cen totiž přidal do ruského státního rozpočtu dodatečných 400 miliard rublů, sdělil pro Bloomberg anonymní zdroj obeznámený s oficiálními čísly.

Jeden státník střídá druhého

Putinova víra ve vyšší ceny ropy má vedle sebe jednu velkou „páku“. Wayne Gordon, komoditní stratég ze společnosti UBS, je přesvědčen, že k tolik očekávané dohodě přispěje i zvolení Donalda Trumpa za příštího amerického prezidenta.

„Trumpovo vítězství společně s tlakem na nižší ceny ropy, který během posledních dvou týdnů pozorujeme, přispěje k opětovnému sjednocení členů OPEC,“ řekl Gordon v rozhovoru pro CNBC.

Ropa padá a bude hůř? V USA objeveno největší ropné pole

V tomto směru hraje klíčovou roli dolar. Výhled činnosti Trumpovy vlády je spojován s navyšováním vládních výdajů a s následným růstem inflace. A právě ta by měla tlačit na Federální rezervní systém ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Dolar tak v návaznosti na to výrazně zpevnil. To však přispívá ke zdražení ropy, což se týká především nedolarových investorů.

Gordon je tak přesvědčen, že posílení dolaru (vztaženo na tzv. dolarový index) až nad 13,5letá maxima bude dalším faktorem hrajícího významnou roli v rozhodování členů OPEC. 

Co se týče dnešního vývoje, Brent roste o +2,28 %, což odpovídá 47,93 dolarům za barel. Americká WTI je výše o +2,17 % až na 46,68 dolarů.

Další výzva pro OPEC. Na trhy se řítí ropná záplava ze severu

Newsletter