Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Co je Tesla? Anti-Amazon a velký propadák

Jaká je budoucnost společnosti Tesla? V tomto případě se o odpověď přou dva zapálené tábory. Prvním z nich jsou optimisté, kteří ve výrobci elektromobilů vidí budoucnost, ne-li přímo rozbušku nové technologické revoluce. Proti nim stojí ti, kteří se na stav firmy dívají nejen z hlediska toho, co vyrábí a na čem pracuje, ale především ze stránky financí. Do této skupiny se řadí Jim Chanos, který si pod pojmem „Tesla“ představuje přesný opak společnosti Amazon, tzv. Anti-Amazon, a proto investorům radí: „Shortujte!“

Chanos působí jako manažer hedgeového fondu Kynikos Associates a již v minulosti se do povědomí finančního světa zapsal svou přesnou sázkou na propad firmy Enron těsně před jeho uskutečněním. Aktuálně se jeho pozornost zaměřila na Teslu. V jejím případě už od května sází na budoucí pokles, který odvážně přirovnává k firmě Valeant Pharmaceuticals a jejímu 90% propadu.

Jeho přesvědčení o blížícím se pádu známé automobilky dostalo nový vítr do plachet, a to se zveřejněním informace o spojení Tesly s její sesterskou společností SolarCity. Chanos tento krok považuje doslova za „ostudný příklad corporate governance ve své nejhorší podobě.“

„Nové informace, které Tesla před nedávnem zveřejnila, mi pomohly pochopit, jak moc je tato fúze šílená a jak moc poškodí samotné akcionáře,“ přepisuje server Fortune Chanosova slova z vystoupení na konferenci Institutional Investor Delivering Alpha.

Jak Tesla, tak i SolarCity jsou firmy, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem volné hotovosti, který mají vyřešit jejich nedávno zveřejněné plány o navýšení kapitálu. Záporné cash flow obou firem čtvrtletně dosahuje zhruba jedné miliardy dolarů, což nutně vyžaduje neustálé napojení na kapitálový trh. „Jakmile se však podnik dostane do situace, kdy potřebuje tak obrovský objem peněz, ohrožuje nejen svůj byznys plán, ale především sám sebe,“ míní Chanos.

Život v obří videohře? Aneb Když Musk kupuje Muska

Ony zveřejněné informace, na které se manažer během svého proslovu odvolával a které jsou podle něj zářným příkladem ohrožení v podstatě obou společností, se týkají nedávné žádosti SolarCity směrem k Tesle ohledně poskytnutí krátkodobé půjčky. Chanose překvapuje odpověď vedení automobilky, které prosbu odmítlo a odkázalo firmu na financování z jiných zdrojů.

V tomto směru manažer udeřil hřebíček na hlavičku. „Pokud není SolarCity schopná získat finance od své „sestry“, která se v dohledné době stane její vlastní „matkou“, kdo jiný by měl být ochotný ji cokoliv půjčit?“

Výkřik kontrariána: Tesla? Žhavá akcie bez budoucnosti

Srovnání s Amazonem? K smíchu

Během konference padla i otázka, zda se Elon Musk se svou firmou nesnaží  dělat přesně to, co dělal Jeff Bezos s Amazonem, jehož akcie vykazovaly i přes neziskovost firmy jeden z nejlepších výkonů na trhu. „Tesla je cokoliv, ale rozhodně ne Amazon. Mnohem lepší přirovnání je Anti-Amazon,“ odpověděl Chanos.

Hlavní rozdíl mezi Teslou a Amazonem je podle manažera fakt, že Bezosova firma měla vždy dostatek tržeb, tudíž nebyla nucena si pro dodatečné finance chodit na kapitálový trh, a to od doby, kdy se stala veřejně obchodovanou společností, tedy před téměř dvaceti lety. A právě to je diametrální odlišnost od Muskova podniku.

Budoucnost Tesly se tak podle Chanose nevyhnutelně ponese ve znamení „pokračujícího ztrácení spousty peněz, které bude ve výsledku živit potřebu dalšího a dalšího dodatečného kapitálu.“

 

Newsletter