Čína potřebuje dolary, prodává americký dluh. A kupuje akcie


AKTUALIZOVÁNO 11:00 10:39 • 27. srpna 2015

Tagy: Čína, Akcie, dluhopis, Dluh, USA, Fed, investice, měny, dolar, USDCNY, EURUSD

Čínské akcie dnes ukončily sérii pěti obchodních dní v řadě, které vytvořily nejprudší propad od roku 1996 a index Shanghai Composite si připsal 5,3 procenta. Trhem se rozeběhly spekulace, že čínské autority začaly čínské akcie znovu aktivně nakupovat. Co je jisté, že Čína začala odprodávat americké dluhové papíry (Treasuries), protože má nedostatek amerického dolaru na další zásahy na jüanu.

Proč trh „podezírá“ z růstu akcií čínskou vládu? Protože se takřka celý odehrál v posledních 45 minutách obchodování. Jeden klesající titul připadl na 13 rostoucích. Za pět obchodních dní před dneškem šanghajské akcie odepsaly 23 hodnoty na osmiměsíční dno.

„Index vytáhly vzhůru nákupy na těžkých vahách trhu – bankách, pojišťovnách. Je možné, že za těmito nákupy stojí vládní agentura, která opět vstoupila aktivně na trh,“ soudí pro Bloomberg Zhang Gang, stratég šanghajské makléřské firmy Central China Securities. Podobně odkazuje čínská Xinhua.

Podle citací anonymních zdrojů pro Bloomberg se Čína rozhodla podpořit akcie před oslavami vítězství ve 2. světové válce nad Japonskem. Tyto zdroje potvrzují, že Čína nakupovala blue-chips, tedy stěžejní akciové emise na trhu. Rozsáhlá vojenská přehlídka k oslavě se uskuteční 3. září. Rozsah nákupů není znám. Viditelným faktem je to, že v poslední hodině obchdování akcie v Šanghaji otočily z cca 0,7% ztráty do 5,3% zisku, se kterým uzavřely.

Zdroje z oficiálních čínských kruhů pro Bloomberg a uvedly, že Čína začala po šokové devalvaci jüanu prodávat americké dluhopisy (Treasuries), aby tak získala americké dolary k dalším zásahům na čínské měně. Prodeje amerického dluhu Čína dle těchto zdrojů realizuje přímo, ale i přes najaté agenty na trzích v Belgii a Švýcarsku. Prodeje byly údajně projednány s americkou stranou. Pro Spojené státy jsou nepříjemnou událostí.

Od intervence 11. srpna Čína postupně prodává americké dolary a nakupuje jüan, aby jeho dalšímu oslabování zabránila a jeho kurz stabilizovala. Dle posledních dostupných statistik z července čínské devizové rezervy za uplynulý rok do července poklesly o 8 procent na 3,65 bilionu dolarů. Podle průzkumu Bloomberg mezi ekonomy a analytiky bude Čína ve zbytku roku na zásahy na jüanu potřebovat kolem 40 miliard dolarů měsíčně. Podle odhadů Societe Generale Čína v posledních dvou týdnech prodala americký dluh v objemu 106 miliard dolarů.

Nejnovější dostupná data ukazují, že Čína ovládá něco méně než 1,5 bilionu amerických dolarů amerického dluhu a  to včetně 200 miliard dolarů, které má Čína dle analytiků Nomury v Belgii na custody účtech.

 

Čínské akcie se snažily o růst, ale nevydržel. Prudké ztráty posledních dní jsou zas o něco prohloubeny, ale (konečně č...

Posted by Roklen24 on  26. srpen 2015
Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.